Czujniki Festo

Czujniki FESTO są elementami niezbędnymi do automatycznej pracy maszyn i urządzeń. W układach automatyki przemysłowej kontrolują także wielkości i parametry procesów produkcyjnych i technologicznych. Zadaniem czujników FESTO jest podawanie do układów sterowania sygnałów wejściowych informujących o obecności obiektu (jego wykrycie) lub o osiągnięciu określonej wartości wielkości fizycznej (ciśnienia, natężenia przepływu, temperatury itp.). Sygnały te są niezbędne do np. określenia położenia napędów i mechanizmów. Dzięki czujnikom FESTO możliwa jest praca systemów bezpieczeństwa, wykrywanie poziomu cieczy i materiałów stałych oraz zliczanie obiektów.  Czujniki FESTO najczęściej generują sygnał elektryczny (prądowy, napięciowy lub rezystancyjny) bez względu na wykrywaną wartość fizyczną. Dobór czujników FESTO zależy materiału i własności fizycznych obiektu który ma być przez czujnik wykrywany. W klasycznych układach pneumatyki jest konieczne potwierdzenie przez czujnik wykonania ruchu (cyklu) przez napęd pneumatyczny (wysunięcie tłoczyska siłownika liniowego, przesunięcie suwaka w siłownikach beztłoczyskowych czy obrotu wału napędu obrotowego). Do takich zadań stosuje się czujniki zbliżeniowe. Potwierdzenie wykonania cyklu przez czujniki FESTO powoduje generowanie przez układ sterowania sygnałów wyjściowych do przesterowania zaworów rozdzielających. Do sygnalizacji położenia tłoka w napędach FESTO najczęściej stosowane są czujniki zbliżeniowe FESTO. Są to uniwersalne czujniki podające sygnał elektryczny w momencie wejścia czujnika w obszar pola magnetycznego wytwarzanego przez magnes zamontowany w tłoku. Pozwala to na bezdotykową sygnalizację położenia tłoka siłownika. Występują dwie podstawowe typy takich czujników FESTO: kontaktronowe i elektroniczne. Przeznaczone są do montażu bezpośrednio w kanałkach (rowkach) wykonanych w tulejach kształtowych siłowników FESTO (w kanałkach typu T lub okrągłych) lub za pośrednictwem elementu mocującego do szpilek siłownika.

Czujniki indukcyjne FESTO są detektorami działającymi na zasadzie zmian wewnętrznego pola magnetycznego w cewce zamontowanej wewnątrz czujnika. Zmiany te są skutkiem pojawienia się obiektu wykonanego z metalu w polu działania czujnika (najczęściej przed jego czołową powierzchnią). Zasięg działania (wykrywania) zależy od wielkości zamontowanej cewki elektromagnetycznej. Wielkość strefy roboczej czujnika indukcyjnego FESTO to podstawowy parametr niezbędny do właściwego doboru. Czujniki indukcyjne FESTO odznaczają się wyjątkową trwałością i mogą być stosowane w trudnych warunkach pracy. Zewnętrzny gwint na obudowie umożliwia bezpośrednie wkręcenie czujnika indukcyjnego FESTO w miejsce pracy. Do wszystkich czujników dostępne są akcesoria i przewody niezbędne do podłączania ich do układów sterowania.

Do wykrywania określonej wartości ciśnienia służą czujniki ciśnienia i podciśnienia FESTO. Czujnik ciśnienia i podciśnienia FESTO załącza lub wyłącza układ elektryczny w momencie osiągnięcia w układzie pneumatycznym wymaganej wartości ciśnienia (podciśnienia).

Do sygnalizowania określonej wartości natężenia przepływu służą czujniki przepływu FESTO. Czujnik przepływu FESTO załącza lub wyłącza układ elektryczny w momencie osiągnięcia w układzie pneumatycznym wymaganej wartości natężenia przepływu.

Rodzaje czujników FESTO

W grupie czujniki FESTO znajdują się: czujniki zbliżeniowe FESTO, czujniki indukcyjne FESTO, czujniki położenia FESTO, czujniki ciśnienia i podciśnienia FESTO, czujniki przepływu FESTO, czujniki optyczne FESTO, konwertery sygnału FESTO, czujniki szczelinowe powietrzne FESTO, skrzynki z czujnikami FESTO, włączniki elektromechaniczne FESTO oraz osprzęt do czujników FESTO.

Czujniki FESTO– co warto wiedzieć?

Czujniki FESTO są niezbędnymi elementami układów napędowych i sterujących wykrywającymi obiekt bądź określone wielkości fizyczne.

Generują sygnały elektryczne (lub np. pneumatyczne) do systemów sterowania informujące o stanie obiektu lub wielkości fizycznej.

Dla czujników zbliżeniowych FESTO wygodny i łatwy montaż bezpośrednio w tulejach kształtowych napędów pneumatycznych (siłowników).

W czujnikach zainstalowane układy chroniące przed przepięciami oraz zamontowana dioda sygnalizująca działanie.

Czujniki zbliżeniowe FESTO pasują do wszystkich odmian napędów pneumatycznych.

Możliwość wykrywania przedmiotów wykonanych z różnorodnych materiałów.

Możliwość bezdotykowej sygnalizacji położenia np. tłoka siłowników pneumatycznych.

Idealne do automatyzacji linii produkcyjnych, procesów technologicznych bądź gniazd produkcyjnych.

Obudowy czujników FESTO dostosowane do pracy w trudnych warunkach otoczenia.

Osprzęt do montażu inne akcesoria ułatwiające montaż i podłączanie elektryczne.

Mała histereza dla czujników ciśnienia i podciśnienia.