Łączniki do przewodów pneumatycznych

Łączniki przewodów przeznaczone są do łączenia elastycznych przewodów i węży. W układach pneumatyki używa się łączników przewodów do budowy instalacji zasilających medium roboczym elementy pneumatyki siłowej i sterującej. Parametry techniczne pozwalają łącznikom przewodów  na pracę w układach przesyłających i zasilających inne media robocze. Szeroki asortyment  a oferowane typy pozwalają na budowę skomplikowanych instalacji zasilających i sterujących. Wykonanie tworzywowe mogą być stosowane w przemyśle spożywczym. Łącznikami przewodów podłącza się szeroką gamę przewodów i węży. Pewność i szczelność połączenia węża na łączniku przewodu zapewnia odpowiedni kształt jego końcówki.

Rodzaje łączników przewodów

W grupie łączniki przewodów oferowane są: łączniki przewodów o gwincie cylindrycznym - stożek wewnętrzny PN 10 GPK, proste łączniki przewodów do węża PUR, PUN i PA, PN 10 RTU, trójniki T do węża PUR, PUN i PA, PN 10 TPK, trójniki Y do węża PUR, PUN i PA, PN 10 YPK, łączniki wtykowe L do węża PUR, PUN i PA, PN 10 LPK, łączniki wtykowe V do węża PUR, PUN i PA, PN 10 VPK, obrotowe wtykowe złączki śrubowe L do węża PUR, PUN i PA, PN 10 LCNH, obrotowe wtykowe złączki śrubowe T do węża PUR, PUN i PA, PN 10 TCN, śrubunki nyplowe kolankowe do węża PU, PUN i PA LCN, śrubunki nyplowe trójnikowe do węża PU, PUN i PA TCN, rury połączeniowe do węży, rury połączeniowe do węży z redukcją, PN 16 SVR, rury połączeniowe do węży z tworzywa sztucznego, PN 8 SVR, uniwersalne rury połączeniowe do węży z tworzywa sztucznego, PN 8 SVR, uniwersalne rury połączeniowe do węży z PVDF, PN 8 SVR PVDF, laboratoryjne złącza do węży KLS, kątowe złączki do węży z tworzywa sztucznego, PN 8 typu W, łączki do węży T z tworzywa sztucznego, PN 8 typu T, łączniki do węży z mosiądzu, PN 16 typu T, złączki do węży T z redukcją tworzywa sztucznego, PN 8 typu TK, złączki Y do węży z tworzywa sztucznego, PN 8 typu YK, krzyżowe złączki do węży z tworzywa sztucznego, PN 8 typu KK i KMS.

Łączniki przewodów – co warto wiedzieć?

Montaż przewodu bądź węża polega na wsunięciu końcówki łącznika przewodu (o kształcie zapewniającym szczelność i pewność połączenia tzw. choinka) do wnętrza przewodu. Następuje wówczas zacięcie przewodu na końcówce wykonanej w łączniku przewodu, co oznacza że demontaż przewodu najczęściej wiąże się z jego uszkodzeniem (konieczność rozcięcia). Zalecane do stosowania w instalacjach nie wymagających częstego demontażu.

Dostosowane do łączenia instalacji podciśnieniowych

Dla dużych ciśnień pracy i dużych średnic przewodów i węży, w celach bezpieczeństwa, zalecane jest dodatkowe zamocowanie przewodu przy pomocy np. opaski zaciskowej.

Parametry techniczne:

Medium robocze - sprężone powietrze i gazy neutralne, ciecze, woda, środki spożywcze

Rodzaje i zakres średnic przewodów i węży:

Łączniki służą do montażu elastycznych przewodów i węży lub rur o średnicy wewnętrznej od 3 mm do 90 mm (do 500 mm dla typu SVR). Węże i przewody mogą być wykonane z poliuretanu PU i PUN, polietylenu PE, poliamidu PA, teflonu (PTFE) oraz PVC

Zalecane ciśnienia robocze:

W zależności od użytego materiału i typu – max. do 16 bar

Gwinty przyłączeniowe:

Gwinty walcowe G o wielkości G1/8” do G1”, metryczne M3, M5

Zastosowane materiały i temperatury pracy

Polipropylen PP (temperatura pracy do +90°C), Poliacetal POM (temperatura pracy od 0°C do +80°C), Polifluorek winylidenu PVDF (temperatura pracy od -40°C do 140°C), Polietylen PE (temperatura pracy od 0°C do +80°C), mosiądz i aluminium.