Technika próźniowa, podciśnienie

Elementy znajdujące się w grupie Technika próżniowa i podciśnienie wykorzystują do pracy energię medium roboczego, jakim jest podciśnienie. Technika próżniowa znajduje szerokie zastosowanie przy konstruowaniu urządzeń do podnoszenia, przenoszenia, manipulowania i transportowania detali i elementów w procesach technologicznych i produkcyjnych, w tym zautomatyzowanych. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom konstrukcyjnym w zakresie techniki próżniowej i podciśnienia możliwe jest przenoszenie i manipulowanie elementami o różnych kształtach, różnej masie i wykonanych z różnych materiałów.
Typowymi elementami techniki próżniowej są ssawki i przyssawki, mające bezpośredni kontakt z przenoszonym przedmiotem. Przyssawki i ssawki mają specjalnie zaprojektowany kształt i wielkość odpowiednie dla danej aplikacji i masy przenoszonego przedmiotu.
Elementami służącymi do wytwarzanie podciśnienia (próżni) są pompy próżniowe lub eżektory. Te drugie  wytwarzają podciśnienie, korzystając z zasilania sprężonym powietrzem i są alternatywą dla typowych pomp próżniowych. Zaletą eżektorów jest możliwość instalowania bezpośrednio przy przyssawkach i ssawkach.
Elementy techniki próżniowej i podciśnienia znajdują zastosowane we wszystkich branżach przemysłowych i mogą stanowić wyposażenie i osprzęt m.in. robotów i manipulatorów przemysłowych, urządzeń do podnoszenia blach, w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych (manipulatory przy wtryskarkach), w przyrządach montażowych i innych.
W ofercie techniki próżniowej i podciśnienia znaleźć można także elementy pomocnicze i armaturę służącą do przesyłania i sterowania podciśnieniem i próżnią (np. zawory redukcyjne, zbiorniki, elektrozawory do podciśnienia, filtry itp.)

Technika próżniowa, podciśnienie – co warto wiedzieć?

  • Elementy z tej grupy znajdują zastosowania przemysłowe przy przenoszeniu, podnoszeniu, transportowaniu i manipulowaniu różnorodnymi przedmiotami i detalami
  • Jest powszechnie wykorzystywana we wszystkich gałęziach przemysłu
  • Standardowe wykonania ssawek i przyssawek przeznaczone są do podnoszenia i przenoszenia przedmiotów płaskich (arkusze blach, sklejki, płyt wiórowych, płyt meblowych, arkusze papieru i folii, tektura, pudełka kartonowe itp.)
  • Różnorodność wykonań ssawek i przyssawek pozwala na przenoszenie i podnoszenie oraz manipulowanie przedmiotami o skomplikowanych kształtach, wykonanych z różnorodnych materiałów
  • Specjalne rozwiązania ssawek i przyssawek pozwalają na przenoszenie materiałów porowatych i półprzepuszczalnych
  • Eżektory stanowią ekonomiczną alternatywę dla typowych pomp próżniowych.