Zawory kulowe kątowe

Zawory kulowe kątowe występują w instalacjach mediów roboczych. Służą do odcinania przepływu medium roboczego wszędzie tam, gdzie przepływ jest wymagany pod kątem prostym. Przykładem są aplikacje z panelami operatorskimi lub podłączenie liczników ściennych. Medium robocze to sprężone powietrze, ciecze, gazy nieagresywne gaz ziemny. Zawory kulowe kątowe zaliczane są do grupy zaworów sterujących kierunkiem przepływu medium roboczego  i spełniają funkcję 2/2.  Zadaniem stawianym zaworom kulowym kątowym  w układach pneumatycznych jest odcinanie przepływu czynnika roboczego lub jego otwieranie. Zawory kulowe kątowe, posiadając gwintowane przyłącza, mogą być montowane w instalacjach z wykorzystaniem standardowych złączek gwintowanych. Wersja zaworów kulowych kątowych z przyłączem wtykowym umożliwia wygodne i wielokrotne podłączanie przewodów pneumatycznych. Elementem służącym do odcinania przepływu w zaworach kulowych  kątowych jest kula uszczelniona zabudowana w korpusie. W zaworach kulowych kątowych stosuje się różnorodne materiały uszczelnień (np. PTFE, VITON itp.). Umożliwione jest posługiwanie się zaworami kulowymi kątowymi w instalacjach o różnych zakresach ciśnień roboczych. Korpusy zaworów kulowych kątowych wykonane są z  tworzywa sztucznego lub mosiądzu niklowanego. Zaworami kulowymi kątowymi steruje się ręcznie przy pomocy dźwigni lub pokręteł. Zastosowane przyłącza gwintowane uszczelniane o-ringiem lub z pokryciem teflonowym pozwalają zaworom kulowym kątowym na pracę w standardowych instalacjach wykorzystujących w połączeniach elementy złączne gwintowane. Mediami roboczymi może być min. : sprężonego powietrze, gazy techniczne neutralne, ciecze, woda przemysłowa i pitna, czynników grzewcze i chłodzące, media w instalacjach C.O.

Rodzaje zaworów kulowych kątowych

W grupie zawory kulowe kątowe znajdują się: kątowe zawory kulowe kompaktowe do 20 bar, kątowe zawory wtykowe z gwintem zewnętrznym (teflon), kątowe zawory kulowe do 20 bar, kątowe zawory kulowe z gwintem zewnętrznym do 20 bar, kątowe zawory wtykowe z gwintem zewnętrznym (o-ring), kątowe zawory kulowe do gazu do 40 bar, Kątowe zawory kulowe z gwintem zewnętrznym do gazu do 40 bar, kątowe zawory wtykowe, kątowe zawory wtykowe grodziowe.

Zawory kulowe kątowe – co warto wiedzieć?

Niezawodne i uniwersalne zawory kulowe kątowe do zastosowań przemysłowych.

Trwałe i proste rozwiązania techniczne.

Możliwość prostopadłego podłączania przewodu zasilającego i odbiornika.

Zawory kulowe kątowe dostarczane są w wersjach z mosiądzu i tworzywa sztucznego.

Wersja z przyłączkami wtykowymi pozwala na wielokrotne mocowanie przewodu pneumatycznego, nadaje się do instalacji podlegającym częstym serwisom i demontażom.

Zawory kulowe kątowe spełniają funkcje zaworów 2/2 i dostarczane są z przyłączami gwintowanymi lub przyłączkami wtykowymi.

Do stosowania w instalacjach o różnych przepływach i ciśnieniach medium (w zależności od wykonania).

Zawory kulowe kątowe występują w wersjach z mosiądzu i tworzywowych.

Dostosowane do montażu przy pomocy standardowych gwintowanych elementów złącznych lub bezpośrednio przy użyciu złączki wtykowej.

Zawory kulowe kątowe posiadają wersjię z przyłączami grodziowymi, dzięki czemu obniża się koszty instalacji na panelach lub tablicach.

Zawory kulowe standardowo są wyposażone w dźwignię do sterowania ręcznego lub pokrętło.