Złącza skręcane do rur miedzianych

Złącza skręcane do rur miedzianych zgodne z DIN EN 1254-2 to elementy armatury pneumatycznej i hydraulicznej przeznaczone do wykonywania trwałych połączeń rur wykonanych z miedzi (rury CUR) i poliamidu PA. Instalacje wykonane ze złączy skręcanych do rur miedzianych służą do przesyłu szerokiej gamy mediów roboczych i są powszechnie stosowane w instalacjach przemysłowych. Szczelne połączenie rury w złączu skręcanym do rur odbywa się poprzez zaciśnięcie pierścienia zaciskowego (tzw. baryłki) założonego na rurę i dociągniętego nakrętką. Instalacje oparte na złączach skręcanych do rur odznaczają się wysoką trwałością i szczelnością.

Rodzaje złączy skręcanych do rur miedzianych z mosiądzu

W grupie złączy skręcanych do rur znajdują się: złączki proste skręcane do rurek miedzianych z uszczelką polimerową typu KGE, złączki proste skręcane do rurek miedzianych z gwintem stożkowym zewnętrznym typu KGE, złączki proste skręcane do rurek miedzianych z gwintem walcowym wewnętrznym typu KGAI, złączki kątowe skręcane do rurek miedzianych o gwincie stożkowym zewnętrznym typu KWE, złączki kątowe skręcane do rurek miedzianych obrotowe z uszczelką polimerową typu KWH, złączki kątowe skręcane o cylindrycznym gwincie wewnętrznym typu KWAI, trójniki z gwintem zewnętrznym stożkowym do rurek miedzianych T typu KTE, trójniki skręcane wahliwe wtykowe T obrotowe z uszczelką polimerową typu KTH, trójniki z gwintem zewnętrznym bocznym do rurek miedzianych LE i KLE, złączki proste skręcane typu KG, grodziowe złączki skręcane do rur miedzianych, połączenia skręcane do rur miedzianych typu KSV, złączki kątowe skręcane do rur miedzianych typu KW, trójniki skręcane do rur miedzianych T typu KT, czwórniki skręcane do rur miedzianych typu KK, redukcje do złączek skręcanych do rur miedzianych typu KRED, zaślepki do złączek skręcanych do rur miedzianych seria KBUZ, nakrętki nasadowe do mosiężnych złączy zaciskowych typu KM oraz tuleje wzmacniające typu VSH, pierścienie zaciskowe do złączek skręcanych do rur miedzianych

Złącza skręcane do rur miedzianych z mosiądzu – co warto wiedzieć?

Uszczelnienie gwintu przy pomocy podkładki polimerowej lub np. taśmy teflonowej.

Wykonanie zgodne z DIN EN 1254-2

Podczas instalacji rur PA lub cienkościennych rurek miedzianych należy zastosować tuleję wzmacniającą VSH w celu zapewnienia bezpiecznego zacisku bez uszkodzenia powierzchni zewnętrznej rury. Tuleja wzmacniającą wsuwa się do wnętrza rury.

Wersja obrotowa (z możliwością ruchu wokół osi pionowej) umożliwia zamocowanie rury w miejscach o ograniczonym dostępie oraz wygodne prowadzenie instalacji.

Parametry techniczne:

Medium robocze

Sprężone powietrze, gazy neutralne, woda, oleje

Rodzaje i zakres średnic rur:

Przeznaczone do rur wykonanych z miedzi (rury CUR) i poliamidu Pa o średnicach zewnętrznych od 4 mm do 22 mm.

Zalecane ciśnienia robocze:

Ciśnienie robocze zależy od użytego materiału rury oraz średnicy - max. do 200 bar (dla rury o średnicy wew. 2 mm).

UWAGA: Przy zastosowaniu miękkiej rury miedzianej trzeba uwzględnić współczynnik korygujący 0,65 (ciśnienie x 0,65). Podane wartości dla rury z poliamidu obowiązują w temperaturach od -15°C do +30°C. W innych temperaturach zastosować następujące mnożniki: +31°C do +50°C ciśnienie x 0,68, +51°C do +70°C ciśnienie x 0,55

Zalecane temperatury pracy:

od -40°C do +100°C, dla wersji z uszczelką polimerową od -40°C do +80°C.

Zakresy gwintów

Wykonania z gwintami wewnętrznymi i zewnętrznymi calowymi (walcowe G i stożkowe R) od G1/8 do G ¾ oraz R1/8” do R1/2”

Zastosowane materiały:

Złącza skręcane do rur miedzianych wykonane są z mosiądzu, uszczelnienie z polimeru (tworzywo sztuczne)