Czujniki kontaktronowe i elektroniczne

Czujniki kontaktronowe i elektroniczne to elementy automatyki przemysłowej przeznaczone do sygnalizowania położenia tłoka w siłownikach pneumatycznych (tzw. bezdotykowa lub bezstykowa sygnalizacja położenia tłoka). Standardowo czujniki kontaktronowe i elektroniczne wykorzystuje się do sygnalizowania krańcowych położeń siłowników pneumatycznych (spełniają wówczas funkcję tzw. krańcówek), mogą być także stosowane do sygnalizowania położeń pośrednich. Działanie czujników kontaktronowych i elektronicznych polega na generowaniu sygnału elektrycznego wykorzystywanego jako sygnał wejściowy do pneumatycznych układów automatycznego sterowania lub regulacji. Sygnał elektryczny z czujnika kontaktronowego lub elektronicznego pojawia się w momencie znalezienia się czujnika w obszarze działania pola magnetycznego magnesu zabudowanego w tłoku siłownika pneumatycznego. Czujniki kontaktronowe i elektroniczne odznaczają się prostą budową i niezawodnością działania. Czujniki kontaktronowe są uniwersalne ze względu na rodzaj prądu (stały lub przemienny). W czujnikach kontaktronowych elementem generującym sygnał jest kontaktron, działający na zasadzie styku zwiernego. Największą zaletą takiego rozwiązania jest niska cena i możliwość dużej obciążalności prądowej. W nowoczesnych układach sterowania stosowane są czujniki elektroniczne o mniejszej obciążalności prądowej , które nie posiadają żadnych elementów stykowych (wykorzystują np. efekt Halla). Dzięki temu czujniki elektroniczne stanowią część układów sterowania (generujących sygnał wejściowy o napięciu 24VDC) gdzie wykorzystywane są sterowniki PLC. Montaż czujników kontaktronowych i elektronicznych możliwy jest bezpośrednio w kanałku tulei siłownika (kanałek typu T lub C lub trapezowy), a dla siłowników z tuleją okrągłą (także minisiłowników) lub wykonanych na profilu typu „Mickey Mouse” przy pomocy opasek lub specjalnych uchwytów montażowych.

Rodzaje czujników kontaktronowych i elektronicznych.

W grupie czujniki kontaktronowe i elektroniczne znajdują się: złącza sygnałowe obrotowe,  pneumatyczne zawory przełączające do siłowników, czujniki kontaktronowe do siłowników okrągłych, czujniki kontaktronowe do siłowników kompaktowych SES i Eco Line,  taśmy mocujące do czujników elektronicznych typ ZSES,  elektroniczne czujniki do siłowników pneumatycznych ze stali nierdzewnej,  czujniki kontaktronowe do siłowników o małym skoku serii NEM/NDM,  elektroniczne czujniki do siłowników z mocowaniem do siłowników TME160/200,  kable do czujników do siłowników z wtyczką M8,  uchwyty montażowe do czujników kontaktronowych typ ZS24/ZS230,  taśmy do mocowania czujników typ ZS24/ZS230,  czujniki kontaktronowe do siłowników okrągłych i siłowników pneumatycznych TME,  czujniki kontaktronowe do siłowników pneumatycznych z rowkiem C,  czujniki kontaktronowe do siłowników pneumatycznych z rowkiem T nieprzelotowym,  uchwyt montażowy do czujników kontaktronowych do siłowników pneumatycznych TME,  uchwyty montażowe do czujników kontaktronowych do profilu Mickey Mouse  oraz czujniki kontaktronowe do siłowników pneumatycznych z rowkiem T,

Czujniki kontaktronowe i elektroniczne – co warto wiedzieć?

Czujniki kontaktronowe i elektroniczne przeznaczone do współpracy z siłownikami pneumatycznymi wyposażonymi w magnes zabudowany w tłoku.

Czujniki kontaktronowe mogą być obciążane prądem o dużym natężeniu i szególnie nadają się do sterowania bezpośredniego np. elektromagnesami zaworów rozdzielających.

Czujniki kontaktronowe są czujnikami uniwersalnymi i mogą być zasilane prądem stałym lub przemiennym o napięciu do 220V.

Czujniki kontaktronowe w celu wydłużenia żywotności wymagają zastosowania układów przeciwprzepięciowych

Czujniki elektroniczne idealnie nadają się do pracy w układach automatyki przemysłowej.

Czujniki kontaktronowe i elektroniczne nie wymagają specjalnych elementów i uchwytów montażowych jeżeli siłownik posiada kanałki T lub C w tulei.

Do montażu czujników na siłownikach okrągłych stosowane są opaski lub specjalne uchwyty.