Króćce gwintowane do przewodów pneumatycznych

Króćce gwintowane do przewodów to elementy wykorzystywane do łączenia przewodów i węży wykonanych z różnych materiałów. Z użyciem króćców gwintowanych do przewodów można tworzyć instalacje zasilające w medium robocze elementy pneumatyki siłowej i sterującej. W układach pneumatyki są elementami armatury pneumatycznej. Króćcami gwintowanymi do przewodów można podłączać przewody i węże do szybkozłączek. W ofercie także króćce gwintowane do węży w wykonaniu kołnierzowym. Dostosowane do przesyłania różnych mediów roboczych w tym także do podciśnienia. Szeroki asortyment wykonań pozwala na budowę skomplikowanych instalacji zasilających i sterujących.

Rodzaje króćców gwintowanych do przewodów

W grupie tej znajdują się: króćce o gwintowane - stożek wewnętrzny, PN 10/16/40 typu GT, króćce o gwintowane z o-ringiem NBR typu GT ED, króćce obracane, PN 12 typu GT, króćce obracane na łożysku kulkowym, PN 24 typu GT DR, króćce o gwincie stożkowym, do 16 bar typu GT R, króćce o gwincie stożkowym bez opaski PN 50 typu GT R, króćce z końcówką zgrzewaną, PN 20 typu ST, króćce PCW-U (tylko do plastikowego gwintu), PN 10 typu GT PVC, króćce gwintowane o cylindrycznym gwincie lewoskrętnym - stożek wewnętrzny, PN 16 typu GT LH, króćce o gwincie metrycznym, PN 16 typu GT MS, złączka rurowa o gwincie zewnętrznym (metryczna) 60° stożek wewnętrzny, DIN 3863 typu 850, króćce o gwincie zewnętrznym i z opaską zabezpieczającą zgodne z EN 14420-5 (DIN 2817) typu GTTW, króćce z gwintem zewnętrznym z opaską zabezpieczającą typu GT ST SB, połączenia śrubowe do rur stojakowych o gwincie zewnętrznym i z nakrętką motylkową typu STRO, króćce zgodne z DIN EN 14423 / DIN 2826 typu GTD, kołnierze stałe zgodne z DIN EN 14423 / DIN 2826 typu FLD, króćce L, PN 16 typu LGT, pierścienie z tuleją węża, PN 16 typu LG, kątowe króćce z tworzywa sztucznego, PN 8 typ WE, kątowe króćce o gwincie calowym i metrycznym, PN 16 typu GTW, króćce T z tworzywa sztucznego, PN 8 typu TE, nakręcane króćce do węży (gwint wewnętrzny), do 40 bar typu AST, króćce nakręcane o gwincie metrycznym, PN 16 typu AST, króćce o gwincie wewnętrznym z opaską zabezpieczającą typu AST SB, króćce do tulei węży, PN 40 tupu S, nakrętki nasadowe do tulei węży, PN 16/40 typ UM, skrzydełkowe nakrętki nasadowe do końcówek do węży, PN16 typu FUW, końcówki do węży 2/3, z nakrętką motylkową - płaskie uszczelniane, PN 16 typu ST F, kompletne złącza śrubowe z wiązką zabezpieczającą, DIN 8537/20033 typu ST ST SB, tuleje węży z obracaną nakrętką nasadową zgodne z DIN EN 14423 / DIN 2826 STD ST.

Króćce gwintowane do przewodów – co warto wiedzieć

Króćce gwintowane do przewodów są dostępne w wykonaniach zgodnie z normami EN 14420-5, DIN 3863, DIN EN 14423 i DIN 8537.

Zamocowane przewodu (węża) na króćcu gwintowanym polega na wsunięciu końcówki króćca (o kształcie zapewniającym szczelność i pewność połączenia) do wnętrza przewodu. Następuje wówczas zacięcie przewodu na końcówce kształtowej. Takie połączenie oznacza że demontaż przewodu powoduje jego uszkodzenie.

Zalecany jest montaż króćców gwintowanych w instalacjach nie wymagających częstych czynności serwisowych.

Dla dużych ciśnień pracy i dużych średnic przewodów i węży, w celach bezpieczeństwa, zalecane jest dodatkowe zamocowanie przewodu na króćcu gwintowanym przy pomocy np. opaski zaciskowej typu SS lub stosowanie tulei z zabezpieczeniem.

Uszczelnienie dla gwintów walcowych - o-ring, inne rodzaje gwintów wymagają uszczelnienia

Parametry techniczne:

Medium robocze - sprężone powietrze i gazy neutralne, ciecze, woda,

Rodzaje i zakres średnic przewodów i węży:

Króćce gwintowane do przewodów i węży elastycznych o średnicy wewnętrznej od 2 mm do 76 mm (do 100 mm dla wersji GTTW) wykonanych z poliuretanu PU i PUN, polietylenu PE, poliamidu PA oraz teflonu (PTFE), węży PCV i przewodów spiralnych

Zalecane ciśnienia robocze:

w zależności od wykonania do 50 bar 

Zalecane temperatury pracy:

w zależności od typu

Gwinty przyłączeniowe:

Gwinty walcowe G i stożkowe R (zewnętrzne i wewnętrzne) o wielkości G1/8” do G3” (R1/8” do R1/2”) oraz metryczne M5  Dostępne są w zakresy gwintów przyłączeniowych calowych walcowych i stożkowych od G1/8” do G3” oraz metrycznych od M3 do M30x1,5

Zastosowane materiały:

Wykonane są z następujących materiałów: mosiądz, mosiądz niklowany MS, stal nierdzewna (1.4408, 1.4571, 1.4401, 1.4301), stal cynkowana oraz tworzywa sztuczne.