Łączniki do przewodów pneumatycznych

Łączniki przewodów przeznaczone są do łączenia elastycznych przewodów i węży. W układach pneumatyki używa się ich do budowy instalacji zasilających medium roboczym elementy pneumatyki siłowej i sterującej. Parametry techniczne pozwalają łącznikom na pracę w układach przesyłających i zasilających inne media robocze. Szeroki asortyment i oferowane typy pozwalają na budowę skomplikowanych instalacji zasilających i sterujących. Wykonania tworzywowe mogą być stosowane w przemyśle spożywczym. Łącznikami podłącza się szeroką gamę przewodów i węży. Pewność i szczelność połączenia węży na łączniku przewodów zapewnia odpowiedni kształt jego końcówki.

Łączniki przewodów – co warto wiedzieć?

  • Montaż przewodu bądź węża polega na wsunięciu końcówki łącznika przewodu (o kształcie zapewniającym szczelność i pewność połączenia - tzw. choinka) do wnętrza przewodu. Następuje wówczas zacięcie przewodu na końcówce wykonanej w łączniku, co oznacza że demontaż przewodu najczęściej wiąże się z jego uszkodzeniem (konieczność rozcięcia)
  • Zalecane do stosowania w instalacjach nie wymagających częstego demontażu.
  • Są dostosowane do łączenia instalacji podciśnieniowych
  • Dla dużych ciśnień pracy i dużych średnic przewodów i węży, w celach bezpieczeństwa, zalecane jest dodatkowe zamocowanie przewodu przy pomocy np. opaski zaciskowej.


Parametry techniczne:


Medium robocze:
sprężone powietrze i gazy neutralne, ciecze, woda, środki spożywcze

Rodzaje i zakres średnic przewodów i węży:
łączniki służą do montażu elastycznych przewodów i węży lub rur o średnicy wewnętrznej od 3 mm do 90 mm (do 500 mm dla typu SVR). Węże i przewody mogą być wykonane z poliuretanu PU i PUN, polietylenu PE, poliamidu PA, teflonu (PTFE) oraz PVC

Zalecane ciśnienia robocze:
w zależności od użytego materiału i typu – max. do 16 bar

Gwinty przyłączeniowe:
gwinty walcowe G o wielkości G1/8” do G1”, metryczne M3, M5

Zastosowane materiały i temperatury pracy:
polipropylen PP (temperatura pracy do +90°C), Poliacetal POM (temperatura pracy od 0°C do +80°C), Polifluorek winylidenu PVDF (temperatura pracy od -40°C do 140°C), Polietylen PE (temperatura pracy od 0°C do +80°C), mosiądz i aluminium.