Mini zawory 2/2, 3/2 i 4/2


Zastosowanie mini zaworów 2/2, 3/2 i 4/2


Mini zawory 2/2, 3/2 i 4/2 to elementy pneumatyki należące do grupy elementów sterujących kierunkiem przepływu sprężonego powietrza. Są nazywane zaworami rozdzielającymi lub rozdzielaczami. Występują w wersjach 2-, 3- i 4-drogowych i posiadają 2 położenia. Mini zaworami steruje się elektrycznie lub ręcznie przy pomocy dźwigni. Są sterowane bezpośrednio, co pozwala na ich stosowanie od ciśnienia 0 bar. Mini zawory 2/2, 3/2 i 4/2 mogą być montowane w układach sterowania:

  • - przewodowo za pomocą przyłączek i złączek (tzw. zawory rozdzielające przewodowe),
  • - bezpośrednio w przyłączach siłowników (dla zaworów modułowych) na płytach zaworowych (przyłączeniowych).


Ze względu na niewielkie wielkości natężenia przepływu i przyłącza z gwintami do G1/8”, przy pomocy mini zaworów 2/2, 3/2 i 4/2 wykonuje się sterowanie siłownikami jednostronnego i dwustronnego działania o małych średnicach. Dzięki mini zaworom 2/2, 3/2 i 4/2 można realizować sterowanie pośrednie zaworami sterowanymi pneumatycznie lub budować układy logiczne. Grupa mini zawory 2/2, 3/2 i 4/2 zawiera także akcesoria i elementy dodatkowe przydatne w budowie układów pneumatycznych. Zastosowanie płyt zaworowych lub wspólnego montażu mini zaworów 2/2, 3/2 i 4/2 upraszcza układy pneumatyczne oraz minimalizuje ilości i koszty elementów złącznych ograniczając miejsce pod zabudowę.


Mini zawory 2/2, 3/2 i 4/2 – co warto wiedzieć?

  • Są przeznaczone do stosowania jako elementy do bezpośredniego sterowania siłownikami pneumatycznymi jednostronnego i dwustronnego działania o małych średnicach
  • Mini zawory 3/2 spełniają rolę zaworów wspomagających (tzw. pilotów) do elektrozaworów sterowanych pośrednio
  • Stosuje się je jako elementy sterowania pośredniego zaworami sterowanymi pneumatycznie
  • Przeznaczone są do montażu przewodowego i na płytach zaworowych (przyłączeniowych)
  • Modułowe zawory elektromagnetyczne 2/2 mogą być montowane bezpośrednio w przyłączach siłowników pneumatycznych