Serwopneumatyczne systemy pozycjonowania Festo

Serwopneumatyczne systemy pozycjonowania FESTO są zaawansowanymi elementami wykonawczymi przeznaczonymi do stosowania w pneumatycznych układach napędowych, sterujących i regulacyjnych (w automatyce przemysłowej). Ich zadaniem jest zamiana energii sprężonego powietrza na energię mechaniczną (siłę dla siłowników o ruchu liniowym lub moment obrotowy dla siłowników wahadłowych) oraz możliwość pozycjonowania. Obszarem stosowania są rozwiązania techniczne oraz procesy technologiczne, w których występuje konieczność dokładnego pozycjonowania (zatrzymywanie w ściśle określonym położeniu) części maszyn i urządzeń lub pomiar przemieszczenia oraz kąta obrotu. Systemy serwopneumatyczne pozwalają tworzyć skomplikowane układy napędowe oraz projektować układy automatyki z wykorzystaniem sterowników PLC, w tym sterowników pozycjonujących FESTO.

W serwopneumatycznych systemach pozycjonowania mogą być wbudowane zintegrowane przetworniki (dekodery) drogi, mierzące w sposób liniowy przemieszczenia i generujące sygnał elektryczny proporcjonalny do przemieszczenia. Użycie tych systemów, zgodnych wymiarowo z ISO 15552, pozwala na zastosowanie typowych elementów mocujących od siłowników znormalizowanych FESTO. W systemach FESTO zastosowano najnowocześniejsze uszczelnienia oraz rozwiązania konstrukcyjne pozwalające na pracę w szerokim zakresie aplikacji. Dostępna ilość odmian serwopneumatycznych systemów pozycjonowania umożliwia konstruowanie dowolnych układów automatyki we wszystkich branżach przemysłu. Podłączanie i komunikowanie się pomiędzy serwopneumatycznymi systemami pozycjonowania FESTO a układami sterowania ułatwiają interfejsy oraz kable i akcesoria przyłączeniowe.

W ofercie znajdują się układy pomiaru położenia FESTO, które można stosować do modernizacji istniejących napędów pneumatycznych, montując je jako elementy zewnętrzne.

Ze względu na kierunek wywierania siły serwopneumatyczne systemy pozycjonowania FESTO  są napędami dwustronnego działania.

Do serwopneumatycznych systemów pozycjonowania należą także zawory proporcjonalne drogowe FESTO które nadają się do sterowania położeniem i prędkością ruchu napędów pneumatycznych (siłowników liniowych i wahadłowych).

Do wszystkich serwopneumatycznych systemów pozycjonowania FESTO dostępne są elementy mocujące, różne typy czujników do bezdotykowej sygnalizacji położenia tłoka oraz akcesoria.


Serwopneumatyczne systemy pozycjonowania FESTO – co warto wiedzieć?

  • Firma FESTO dostarcza najwyższej jakości nowoczesne serwopneumatyczne systemy pozycjonowania do szczególnych zastosowań przemysłowych oraz współpracy z układami automatyki przemysłowej
  • Znajdują zastosowanie w budowie nowoczesnych układów automatyki przemysłowej, pozycjonowaniu, pomiarze drogi i kontroli prędkości ruchu napędów liniowych i wahadłowych
  • Różnorodność wykonań pozwala na wszechstronne wykorzystywane w napędach maszyn, urządzeń oraz w procesach przemysłowych i technologicznych
  • Do napędów z pomiarem przemieszczenia zgodnych z ISO 15552 można stosować typowe elementy mocujące
  • Oferują możliwość współpracy z nowoczesnymi systemami sterowania ze sterownikami PLC i sterownikami pozycjonującymi do napędów FESTO
  • Modele CAD 3D pozwalają na używanie w zaawansowanych programach wspomagających projektowanie
  • Zawory proporcjonalne FESTO służą do pozycjonowania napędów pneumatycznych i do regulacji prędkości ruchu
  • Można je zasilać powietrzem suchym i smarowanym
  • Jest możliwe wykonanie w standardzie ATEX do pracy w strefach zagrożonych wybuchem
  • Łatwy dostęp do części zamiennych.