Siłowniki beztłoczyskowe i mieszkowe Aventics

Siłowniki beztłoczyskowe i mieszkowe Aventics należą do grupy specyficznych pneumatycznych elementów napędowych przeznaczonych do stosowania w maszynach i urządzeniach.
W siłownikach beztłoczyskowych Aventics (napędach liniowych) elementem ruchomym przenoszącym napęd części maszyny jest suwak. Jest on uszczelniony uszczelką liniową, zabezpieczającą wnętrze siłownika przed dostawaniem się zanieczyszczeń. Siłowniki beztłoczyskowe Aventics, dzięki zwartej budowie, nie posiadają wystających na zewnątrz tłoczysk (jak w klasycznych siłownikach pneumatycznych), dzięki czemu nie ma ryzyka wyboczenia. Siłowniki te są przeznaczone do wykonywania długich przemieszczeń liniowych (do 6000 mm).
Wewnątrz tłoka znajduje się magnes do uruchamiania bezdotykowych czujników położenia wykorzystywanych w automatycznych układach sterowania. Dzięki siłownikom beztłoczyskowym Aventics można realizować napędy w maszynach i urządzeniach ograniczając miejsce pod ich zabudowę.
Ze względu na jednakowe powierzchnie czynne z obydwu stron tłoka, siłowniki beztłoczyskowe Aventics szczególnie dobrze nadają się do precyzyjnego pozycjonowania (zatrzymywania suwaka) w dowolnym miejscu skoku roboczego. Wersje siłowników beztłoczyskowych Aventics z zewnętrznym prowadzeniem mogą przenosić większe obciążenia występujące w różnych osiach bez ryzyka uszkodzenia siłownika i jego uszczelnień. Wózek z prowadzeniem zapewnia większą i stabilną powierzchnię do zabudowy współpracujących z siłownikiem części.
Siłowniki beztłoczyskowe Aventics mogą być zabudowane w urządzeniach przy pomocy elementów mocujących. Z ich użyciem można dokonywać automatyzacji maszyn i urządzeń które realizują podawanie, podnoszenie i opuszczanie, malowanie natryskowe, cięcie, zamykanie i otwieranie, przemieszczanie i transport oraz manipulowanie przedmiotami.


Siłowniki mieszkowe Aventics (poduszki pneumatyczne lub tzw. bałwanki) posiadają zwartą konstrukcję i małe wymiary montażowe pozwalające na ich zabudowę w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Służą do wykonywania niewielkich przemieszczeń lub podnoszenia. Przeznaczone są do bezpośredniego montażu w mechanizmach za pośrednictwem płyt mocujących stanowiących podstawy siłowników. Idealnie nadają się do budowy podnośników warsztatowych i urządzeń do podnoszenia i opuszczania.
Siłowniki mieszkowe Aventics znajdują zastosowanie do budowy pneumatycznych zawieszeń w pojazdach z możliwością regulacji wysokości. Dzięki elastycznej konstrukcji nie są podatne na drgania i same mogą stanowić izolujący element antywibracyjny. Znajdą również zastosowanie jako elementy elastycznego montażu lub elementy maszyn generujących drgania takich jak prasy, urządzenia kuźnicze, urządzenia z napędem mimośrodowym, urządzenia i przenośniki wibracyjne. Mogą być używane w zawieszeniach pneumatycznych pojazdów samochodowych i naczep lub do amortyzowania siedzeń kierowcy. Doskonale izolują podłoże od drgań generowanych przez maszyny i urządzenia.