Zawory kulowe 3-drogowe, zawory trójdrożne, zawory trzydrogowe

Zawory kulowe 3-drogowe (zawory trójdrożne, zawory trzydrogowe) to elementy do stosowania w instalacjach przemysłowych różnych mediów roboczych. Należą do grupy zaworów sterujących kierunkiem przepływu medium roboczego i przeznaczone są do czynników  roboczych ciekłych i gazowych. Zadaniem stawianym tym zaworom jest sterowaniem kierunkiem przepływu czynnika roboczego, poprzez odpowiednie łączenie dróg zaworów. Służą do rozdzielania, przełączania mediów roboczych lub ich mieszania. Ze względów konstrukcyjnych, posiadając tylko położenia stabilne, nie powinny być eksploatowane jako zawory regulacyjne. Elementem sterującym kierunkiem przepływu jest precyzyjna kula wykonana z wytrzymałych materiałów, uszczelniona w korpusie. W kuli wykonane są otwory w układzie połączeń T lub L. Zastosowano w konstrukcji zaworów różne materiały uszczelnień (np. PTFE, VITON itp.) Różne materiały konstrukcyjne korpusów (mosiądz, stal węglowa, stal szlachetna, tworzywa sztuczne, żeliwo) pozwalają to na posługiwanie się tymi zaworami do sterowania mediami w szerokim zakresie ciśnień roboczych i w dużym zakresie temperatur pracy oraz w różnych warunkach i środowiskach pracy (również agresywnych i stwarzających zagrożenie korozją). Zapewniają wysoką szczelność wewnętrzną i zewnętrzną. Standardowo steruje się nimi ręcznie. Dostępne są także zawory kulowe 3-drogowe ze sterowaniem napędem pneumatycznym lub elektrycznym lub dostosowane do montażu takich napędów. Pozwala to na ich stosowanie w układach automatyki procesów przemysłowych i liniach technologicznych. Przyłącza zaworów wykonywane są zgodnie z różnymi standardami (np. gwintowane, kołnierzowe). Umożliwia to zaworom pracę we wszystkich rodzajach instalacji mediów roboczych w tym sprężonego powietrza, gazów technicznych, tlenu, cieczy hydraulicznych, gazu ziemnego, wody przemysłowej i pitnej, czynników grzewczych i chłodzących, mediów w instalacjach C.O., materiałów płynnych zanieczyszczonych i innych.

Zawory kulowe 3-drogowe (zawory trójdrożne, zawory trzydrogowe) – co warto wiedzieć?

 • Oferujemy uniwersalne zawory kulowe do zastosowań przemysłowych
 • Dostępne są także do zastosowań w wysokociśnieniowych instalacjach hydraulicznych i cieczy roboczych
 • Oferowane zawory kulowe trójdrożne są wyposażone w kulę z połączeniem kanałów "T" lub "L"
 • Dostarczane są w wersjach z mosiądzu niklowanego, stali nierdzewnej, stali węglowej, tworzywa sztucznego
 • Posiadają przyłącza gwintowane lub kołnierzowe
 • Mogą pracować w instalacjach o różnych przepływach i ciśnieniach medium (w zależności od wykonania)
 • Dostosowane są do montażu przy pomocy standardowych gwintowanych elementów złącznych i kołnierzy lub bezpośrednio przy użyciu końcówki „choinkowej” (zawory w wykonaniach tworzywowych)
 • W wykonaniach standardowych mają napędy ręczne, dostępne są także z napędami pneumatycznymi lub elektrycznymi
 • W ofercie są również zawory z przyłączem ISO5211 do samodzielnego montażu napędu elektrycznego bądź pneumatycznego
 • W przypadku zaworów kulowych trójdrożnych z napędami elektrycznymi lub pneumatycznymi położenie otworów przepływowych  (T1-T4) powinno być podane na etapie zamówienia
 • Do zaworów kulowych dostępne są zestawy naprawcze.