Zawory kulowe kołnierzowe

Zawory kulowe kołnierzowe znajdują zastosowanie w instalacjach przemysłowych mediów roboczych ciekłych i gazowych o ciśnieniach pracy do 40 barów. Należą do grupy zaworów sterujących kierunkiem przepływu czynnika roboczego. Przyłączanie i montaż odbywa się poprzez standardowe kołnierze zgodne z normą EN1092-1 lub EN1092-2. Na życzenie wykonuje się zawory kulowe kołnierzowe z kołnierzem wg normy ANSI Class 150/300/600. Zadaniem stawianym tym zaworom jest zamykanie i otwieranie przepływu czynnika roboczego lub sterowanie jego kierunkiem. Zawory kulowe odcinające używane są do całkowitego zamykania lub otwierania dopływu medium roboczego. Ze względów konstrukcyjnych nie powinny w układach spełniać funkcji zaworów regulacyjnych. W zaworach kulowych kołnierzowych do odcinania i sterowania kierunkiem przepływu stosowana jest precyzyjna kula wykonana z wytrzymałych materiałów uszczelniona w korpusie. Korpusy zaworów występują w wersjach 1-, 2- i 3-częściowych. W zaworach kulowych kołnierzowych zastosowano różne materiały uszczelnień (np. PTFE, VITON itp.) do pracy z szerokim spektrów mediów roboczych. Korpusy zaworów kulowych kołnierzowych wykonane są ze staliwa węglowego lub stali nierdzewnej. Pozwala to na posługiwanie się nimi do sterowania mediami w różnych warunkach i środowiskach pracy, w tym agresywnych i stwarzających zagrożenie korozją.  Zapewniają wysoką szczelność wewnętrzną i zewnętrzną. Można nimi sterować ręcznie, z zastosowaniem napędów pneumatycznych lub elektrycznych. Pozwala to na stosowanie zaworów kulowych kołnierzowych w układach automatycznego sterowania występujących w procesach przemysłowych i technologicznych oraz liniach produkcyjnych.

Przyłącza kołnierzowe, w tym gwintowane, umożliwiają zaworom kulowym kołnierzowym pracę we wszystkich rodzajach instalacji mediów roboczych, w tym sprężonego powietrza, gazów technicznych, gazu ziemnego, cieczy hydraulicznych, wody przemysłowej, czynników grzewczych i chłodzących, mediów w instalacjach C.O., materiałów płynnych zanieczyszczonych i innych.


Zawory kulowe kołnierzowe – co warto wiedzieć?

 • Oferujemy najwyższej jakości zawory kulowe z przyłączeniami kołnierzowymi do zastosowań przemysłowych
 • Są dostosowane do montażu przy pomocy standardowych kołnierzy wykonanych zgodnie z normami  EN1092-1 lub EN1092-2
 • Dostępne również z kołnierzem wg normy ANSI Class 150/300/600
 • Wykonywane są w klasach ciśnieniowych  PN10, PN16, PN25 lub PN40
 • Produkowane są z korpusami 1-, 2- lub 3-częściowymi ze znormalizowanymi długościami zabudowy wg EN558 szereg 27 lub 16 (dawna norma DIN 3202 F1/F4 lub F5)
 • Jako opcję dla projektów o niskich budżetach oferujemy zawory kulowe kołnierzowe w wersji kompaktowej, gdzie korpus oraz kołnierze stanowią jednolity odlew
 • Zawory kulowe kołnierzowe kompaktowe mają kołnierze gwintowane, dzięki czemu nadają się do zastosowań jako armatura końcowa
 • Standardowo są wyposażone w dźwignię do sterowania ręcznego lub pokrętło
 • W ofercie posiadamy również zawory kulowe kołnierzowe z zamontowanym napędem pneumatycznym lub elektrycznym
 • Mogą pracować w instalacjach mediów gazowych i płynnych
 • Dostępne są także wersje zaworów kulowych kołnierzowych do gazu
 • Oferujemy części zamienne do zaworów kulowych.