Zawory kulowe sterowane elektrycznie

Grupa zawory kulowe sterowane elektrycznie to szeroki asortyment elementów wykonawczych (napędowych) wykorzystywanych w instalacjach i rurociągach do przesyłania mediów roboczych. Stanowią elementy automatyki i armatury przemysłowej. Szczególnie nadają się do automatyzacji linii technologicznych, procesów produkcyjnych lub części maszyn i urządzeń. Zaletą jest możliwość sterowania zdalnego przy pomocy sygnałów elektrycznych generowanych np. przez sterowniki PLC.  Zawory kulowe sterowane elektrycznie pracują w miejscach, gdzie inne rodzaje napędów (np. ze względów bezpieczeństwa, czystości, higieny) nie mogą być stosowane. Znajdują zastosowanie do sterowania, a po zastosowania np. pozycjonerów i ustawników, do regulacji przepływu różnorodnych mediów roboczych ciekłych i gazowych. Montaż w instalacjach i rurociągach odbywa się poprzez standardowe przyłącza gwintowane. Głównym zadaniem stawianym  tym zaworom jest zamykanie i otwieranie przepływu czynnika roboczego lub sterowanie jego kierunkiem. Zawory kulowe odcinające, bez dodatkowych akcesoriów, powinny być używane do całkowitego zamykania lub otwierania przepływu medium roboczego. Ze względu na to nie powinny w układach pracować jako zawory regulacyjne. W zaworach kulowych ze sterowaniem elektrycznym zastosowano różnorodne materiały uszczelnień (np. PTFE, VITON itp.) umożliwiające pracę z szerokim zakresem mediów roboczych. Części zewnętrzne wykonane są z różnych materiałów. Pozwala to na posługiwanie się zaworami kulowymi i przepustnicami z napędem pneumatycznym do sterowania mediami w różnych warunkach i środowiskach pracy, w tym agresywnych i stwarzających zagrożenie korozją.

W ofercie znajdują się także zawory rozdzielające z przyłączami NAMUR, które służą do sterowania zaworami kulowymi i przepustnicami ze sterowaniem pneumatycznym.  Przyłącze NAMUR umożliwia bezpośredni montaż zaworu rozdzielającego (rozdzielacza) na napędzie. Dostępne są także zawory kulowe dostosowane do samodzielnego montażu napędów elektrycznych. Do zaworów kulowych i przepustnic z napędem pneumatycznym dostępne są elementy dodatkowe np. zestawy czujników krańcowych, które są wykorzystywane do generowania sygnałów do układów sterujących.

Rodzaje zaworów kulowych sterowanych elektrycznie

W grupie zaworów kulowych sterowanych elektrycznie znajdują się: zawory kulowe trzydrogowe z napędem elektrycznym (wersja sanitarna) PN 63, zawory kulowe 3-częściowe ze stali nierdzewnej pod napęd pneumatyczny i elektryczny PN 63, zawory kulowe trzydrogowe pod napęd ISO521 PN 40, zawory kulowe trzydrogowe ze stali nierdzewnej z napędem elektrycznym PN 63, zawory kulowe PVCU z napędem elektrycznym PN 16/10, zawory kulowe z napędem elektrycznym z funkcją czasomierza do 16 bar, zawory kulowe trzydrogowe z napędem elektrycznym PN 40, zawory kulowe z napędem elektrycznym (wersja sanitarna) do 40 bar, zawory kulowe ze stali nierdzewnej z napędem elektrycznym do 63 bar, napędy elektryczne do zaworów kulowych i przepustnic, zestawy naprawcze do zaworów kulowych trzydrogowych ze stali nierdzewnej pod napęd, zestawy naprawcze do zaworów kulowych 3-częściowych pod napęd, zawory kulowe trzydrogowe ze stali nierdzewnej pod napęd ISO5211 PN 63, zawory kulowe hydrauliczne z napędem elektrycznym do 500 bar, zawory kulowe pod napęd pneumatyczny i elektryczny do 40 bar, zawory kulowe z napędem elektrycznym (wersja sanitarna) do 40 bar, zawory kulowe z napędem elektrycznym (wersja przemysłowa) do 40 bar oraz zawory kulowe trzydrogowe ze stali nierdzewnej z napędem elektrycznym (wersja sanitarna) PN 63.

Zawory kulowe sterowane elektrycznie – co warto wiedzieć?

Oferujemy szeroką gamę zaworów kulowych oraz przepustnic motylkowych sterowanych pneumatycznie.

Dostępne są zawory zawory kulowe przelotowe oraz trójdrożne z napędami elektrycznymi.

Zawory kulowe z napędem elektrycznym do stosowania w automatyzacji procesów technologicznych.

Odznaczają się cichą pracą.

Posiadają przyłącza gwintowane.

Wykonane z mosiądzu, ze stali nierdzewnej lub z żeliwa.

Dostępne wersje z zamontowanym napędem elektrycznym oraz z przyłączem do samodzielnego montażu napędu.

Na życzenie napędy elektryczne zaworów kulowych mogą być dodatkowo wyposażone w pakiet baterii awaryjnego zamykania (Battery Safe Return), która to funkcja w przypadku awarii zasilania przesterowuje zawór kulowy do określonej bezpiecznej pozycji.

W wersji podstawowej napędy elektryczne są wyposażone w wyłączniki krańcowe, ręczną przekładnie awaryjnego sterowania, elektronikę sterującą poprawną pracą napędu.

Do sygnalizacji położeń krańcowych stosowane są wbudowane wyłączniki krańcowe.

Dostępna opcja to pozycjoner elektroniczny sterowany sygnałem analogowym 0-10V lub 4-20mA, umożliwiający ciągłą pracę regulacyjną zaworu kulowego

Dostępne zawory kulowe z napędem elektrycznym do wysokich ciśnień (500 bar).

Łatwa dostępność części zamiennych.