Zawory kulowe z tworzyw sztucznych

Zawory kulowe z tworzyw sztucznych są elementami instalacyjnymi i armatury przemysłowej i należą do grupy zaworów sterujących kierunkiem przepływu medium roboczego. Ze względu na zastosowany materiał szczególnie nadają się do pracy w środowiskach, gdzie nie można stosować zwykłych zaworów wykonanych np. z mosiądzu lub stali. Czynnikami roboczymi dla zaworów kulowych z tworzyw sztucznych mogą być różne media ciekłe i gazowe, w tym środki chemiczne. Zadaniem stawianym tym zaworom jest zamykanie i otwieranie przepływu czynnika roboczego lub sterowanie jego kierunkiem (dla zaworów 3 i 4 drogowych). Zawory kulowe odcinające z tworzywa sztucznego spełniające funkcję 2/2 i służą do całkowitego zamykania lub otwierania przepływu medium roboczego i ze względów konstrukcyjnych nie powinny być wykorzystywane jako zawory regulacyjne. Elementem odcinającym (sterującym kierunkiem przepływu) w jest precyzyjna kula umieszczona i uszczelniona w korpusie. W zaworach zastosowano różne materiały uszczelnień (np. POM, PTFE, VITON itp.) Umożliwia to na posługiwanie się nimi do sterowania mediami w szerokim zakresie ciśnień roboczych i w dużym zakresie temperatur pracy. Tworzywa z jakich wykonano korpus i elementy wewnętrzne - PE (polietylen), PVDF; PP (polipropylen), PFA (teflon), PCV umożliwiają  stosowanie tych zaworów w różnych warunkach i środowiskach pracy, w tym agresywnych i stwarzających zagrożenie korozją. Zawory te zapewniają wysoką szczelność i mogą być stosowane w wielu aplikacjach: w przemyśle chemicznym, spożywczym, laboratoriach, stacjach uzdatniania wody itp.

Zawory kulowe z tworzyw sztucznych mają najszerszą dostępną gamę przyłączy roboczych: na wcisk, wtykowe, do spawania, do klejenia, czy też przyłącza gwintowane ze śrubunkami. Zaworami kulowymi z tworzyw sztucznych można sterować ręcznie, napędami pneumatycznymi lub elektrycznymi. Pozwala to na stosowanie zaworów kulowych z tworzyw sztucznych w układach automatycznego sterowania w procesach przemysłowych i liniach produkcyjnych.


Zawory kulowe z tworzyw sztucznych – co warto wiedzieć?

  • Oferujemy najwyższej jakości zawory kulowe z tworzyw sztucznych do zastosowań przemysłowych
  • Wersja z przyłączkami wtykowymi pozwala na pewne i wielokrotne podłączanie przewodu pneumatycznego, nadaje się do instalacji podlegającym częstym serwisom i demontażom
  • Są dostosowane do montażu przy pomocy standardowych gwintowanych elementów złącznych
  • Standardowo są wyposażone w dźwignię do sterowania ręcznego lub pokrętło
  • Mają najszerszą dostępną gamę przyłączy roboczych: na wcisk, wtykowe, do spawania, do klejenia, czy też przyłącza gwintowane ze śrubunkami. napędów pneumatycznych (siłowników).
  • Oferujemy zawory przelotowe lub wielodrożne: trójdrożne, czterodrożne oraz pięciodrożne.
  • Mają szerokie spektrum zastosowań i aplikacji: laboratoria, przemysł chemiczny, spożywczy, SUW - stacje uzdatniania wody
  • Mają formę prostą lub kątową
  • Na życzenie dostarczamy zawory z napędami pneumatycznymi lub elektrycznymi.