Zawory wtykowe, zawory dławiąco-zwrotne, zawory kulowe wtykowe

Zawory wtykowe serii IQS są elementami łączącymi wygodę szybkiego montażu przewodów lub węży z różnymi funkcjami wymaganymi w pneumatyce. Stosowanie zaworów wtykowych pozwala na zwiększanie funkcjonalności układów pneumatyki oraz budowę skomplikowanych systemów sterowania. Na zaworach wtykowych znajdują się oznaczenia pozwalające na unikanie pomyłek podczas ich montażu i użytkowania.

Zawory dławiąco-zwrotne i dławiące stanowią podstawowe typy w tej grupie. Zaworami dłąwiąco-zwrotnymi można bezstopniowo regulować przepływ medium roboczego i sterować prędkością ruchu siłowników pneumatycznych dwustronnego i jednostronnego działania.

Rodzaje i odmiany zaworów wtykowych

W grupie zaworów wtykowych występują: zawory dławiąco-zwrotne wtykowe typu GRLAIQS i GRLBIQS z dławieniem na wlocie i wylocie, manometr ze złączem wtykowym IQSMANO, zawory wtykowe do regulacji ciśnienia (reduktory, regulatory ciśnienia) LRIQS, LRLLIQS, regulatory oszczędnościowe z zaworem zwrotnym RSV, zawory odcinające wtykowe 2/2 IQSKH, IQSKHW, IQSK (zawory odcinające ze złączem wtykowym proste i kątowe, grodziowe zawory odcinające wtykowe, kątowe zawory odcinające z gwintem zewnętrznym i złączem wtykowym, grodziowe kątowe zawory odcinające ze złączem wtykowym) 2-drogowe, zawory odcinające wtykowe z odpowietrzeniem 3/2 (z odpowietrzaniem układu, 3-drogowe) IQSHA, IQSHE, IQSH, zawory zwrotne wtykowe proste HAIQS HBIQS, złącza i złączki obrotowe z łożyskami kulkowymi 500-1500 obr./min IQSR, IQSRH,  złączki, przyłączki i wtyki samo odcinające (szczelne) proste i kątowe IQSK, IQSKL.

Zawory wtykowe – co warto wiedzieć

Stosowanie zaworów wtykowych ogranicza ilość złączek (i innych elementów pneumatyki) występujących w instalacja pneumatycznych. Montaż zaworów wtykowych bezpośrednio w przyłączach zasilających np. siłowników pneumatycznych zwiększa skuteczność regulacji prędkości ruchu tłoczyska. Dla prawidłowej pracy siłowników pneumatycznych dławienie przepływu odbywa się na przewodzie zamontowanym w opróżnianej komorze siłownika. Oznaczenia kolorami wersji z dławieniem na dolocie i wylocie pomagają w prawidłowym ich montażu.

Do zaworów wtykowych zaleca się stosowanie przewodów i węży z  kalibrowaną średnicą zewnętrzną.

Zawory wtykowe w wersji obrotowej i z łożyskowaniem zabezpieczają przewody i węże zasilające przed mechanicznymi uszkodzeniami i redukują naprężenia w przewodach zwiększając żywotność i trwałość instalacji.

Parametry techniczne:

Medium robocze- Sprężone powietrze lub inne neutralne gazy.

Rodzaje i zakresy średnic przewodów i węży:

Zawory wtykowe służą do montażu elastycznych przewodów i węży o średnicy zewnętrznej od 3 mm do 12 mm poliuretanowych PU, PUN, polietylenowych PE i poliamidowych PA.

Zalecane ciśnienia robocze:

w zależności od wykonania - do 10 bar

Gwinty przyłączeniowe:

Walcowe G, stożkowe R i metryczne M od M3 do G1/2” (R1/2”)

Zastosowane materiały:

Zawory wtykowe wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub z mosiądzu niklowanego