Zbiorniki na sprężone powietrze


Zbiorniki na sprężone powietrze przeznaczone są w instalacjach i układach pneumatycznych do gromadzenia i przechowywania medium roboczego pod ciśnieniem. Powietrze gromadzone w zbiornikach wykorzystywane jest do zasilania elementów układów pneumatycznych. Zadaniem zbiorników na sprężone powietrze jest także stabilizowanie pulsacji ciśnienia w instalacjach pneumatycznych. Dzięki zbiornikom stabilizowana jest praca sprężarek i kompresorów. Właściwy dobór zbiornika do instalacji gwarantuje odpowiednie parametry pracy instalacji pneumatycznych. Stosuje się zbiorniki dostosowane do różnych ciśnień roboczych, wykonane z różnych materiałów. Ze względu na montaż występują zbiorniki pionowe i poziome.


Zbiornikom na sprężone powietrze dedykowane są elementy osprzętu ułatwiające eksploatację oraz zwiększających ich żywotność. Zalicza się do nich zrzuty kondensatu (do usuwania gromadzącego się wewnątrz kondensatu wody, oleju i zanieczyszczeń) z możliwością elektronicznego ustawiania czasu opróżnienia zbiornika, separatory woda-olej i inne niezbędne akcesoria (np. tuleje metalowo-gumowe, zawory odpowietrzające i bezpieczeństwa itp.). Jednym z wyrobów w grupie zbiorników na sprężone powietrze są wzmacniacze ciśnienia do stosowania w układach w celu zwiększenia ciśnienia zasilającego urządzenia również w zbiorniku.


Rodzaje zbiorników na sprężone powietrze:


Grupa zbiorniki na sprężone powietrze zawiera następujące elementy: zbiorniki sprężonego powietrza mini 1-11.8 litra, do 11 bar typu BHL, zawory spustowe PN 10, zawory odpowietrzające do zbiorników PN 20 typu EWV, Czasowe spusty kondensatu G1/4" G½" typu KONDENS, zbiorniki ciśnieniowe ze stali nierdzewnej mini 0.1-0.75 litra do 16 bar, poziome zbiorniki ciśnieniowe ocynkowane 20-5000 litrów do 16 bar, tuleje gumowo-metalowe typu GPA, bekomaty elektroniczne spusty kondensatu PN16, pionowe zbiorniki ciśnieniowe ocynkowane 50-5000 litrów do 16 bar, testery do separatorów kondensatu, tuleje stożkowe gumowo-metalowe, wzmacniacze ciśnienia bez zbiornika, do 20 bar typu DUE, zrzuty kondensatu Standard G1/2" PN16 typu KON, części zamienne do czasowych spustów kondensatu, elektroniczne zrzuty kondensatu G1/2" PN16, elektroniczne zrzuty kondensatu G1/2" PN16 typu AB, zbiorniki ciśnieniowe z nóżkami 10-250 litrów do 16 bar, separatory kondensatu woda/olej, osprzęt do zbiorników oraz wzmacniacze ciśnienia ze zbiornikiem do 20 bar.


Zbiorniki na sprężone powietrze – co warto wiedzieć?

  • Zbiorniki na sprężone powietrze podlegają odbiorom Urzędu Dozoru Technicznego (UDT)
  • Dostarczamy pełną dokumentację potrzebną do odbiorów przez UDT
  • Są niezbędnymi elementami instalacji pneumatycznych
  • Montaż zbiorników stabilizuje ciśnienie w instalacji i eliminuje pulsację
  • Dobór zbiornika i osprzętu zależy od parametrów instalacji oraz kompresora
  • Separatory woda/olej niezbędne do stosowania ze względu na przepisy ochrony środowiska
  • Zrzuty kondensatu zapewniają bezobsługową eksploatację zbiorników


Parametry techniczne:


Medium robocze: powietrze, neutralne gazy inne media robocze – dane w kartach katalogowych

Zalecane ciśnienia pracy: w zależności od wykonania do 16 bar

Zalecane temperatury pracy: w zależności od typu max. do +60°C.

Zastosowane materiały: Zbiorniki - stal malowana, stal ocynkowana, stal nierdzewna; pozostałe elementy- mosiądz i mosiądz niklowany, aluminium, tworzywo sztuczne, poliwęglan, stal i stal szlachetna; uszczelnienia  – NBR lub EPDM