Złączki pneumatyczne wtykowe, złączki pneumatyczne skręcane

Złączki wtykowe i skręcane zaprojektowane są do stosowania jako elementy złączne i przyłączeniowe do łatwego i wielokrotnego podłączania przewodów i węży pneumatycznych oraz jako elementy armatury pneumatycznej i instalacyjnej. Złączkami  wtykowymi i skręcanymi można podłączać elementy i budować z ich użyciem instalacje zasilające do innych mediów roboczych. Do montażu rur z PE, Cu, Al i stalowych stosowane są złączki, przyłączki i kształtki z pierścieniem zacinającym i tulejami wzmacniającymi, dającymi wymaganą szczelność i pewność połączenia lub złącza skręcane do rur. Zastosowanie złączek wtykowych i skręcanych jako elementów armatury pneumatycznej pozwala na budowę instalacji pneumatycznych, hydraulicznych, wodnych i do innych mediów roboczych o dowolnym stopniu skomplikowania. Elementy te mogą być stosowane również w instalacjach próżni i podciśnienia. Projektanci złączkom wtykowym i skręcanym znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu, również tam gdzie wymagane są szczególne warunki czystości (przemysł chemiczny, farmaceutyka, przemysł spożywczy, ochrona zdrowia) w wykonaniach INOX, PP (Polipropylen), PVDF i PFA (Teflon).

Rodzaje złączek wtykowych i skręcanych

W grupie tej znajdują się złączki wtykowe i skręcane (przyłączki) serii IQS w różnych odmianach: złączki wtykowe standard Sang-a 3-16mm, zawory wtykowe, złączki wtykowe Mini 3-6 mm, złączki wtykowe BIG 15-32 mm, złączki wtykowe z mosiądzu niklowanego,  złączki wtykowe dla przemysłu spożywczego, złączki wtykowe z polipropylenu PP, złączki wtykowe ze stali nierdzewnej, złączki wtykowe do węży calowych, złączki wtykowe do 150 bar, złączki skręcane, złączki skręcane z tworzywa PA, PP, PVDF, PFA, łączniki do przewodów,  złączki skręcane do przewodów przemysłowych, łączniki przewodów, króćce gwintowane do przewodów, złącza mleczarskie, złącza ściskane z miedzi i stali nierdzewnej, złącza GSP push-in, złącza skręcane do rur miedzianych z mosiądzu, złącza skręcane do rur miedzianych z mosiądzu niklowanego, złącza hydrauliczne stal i stal nierdzewna, przyłącza kołnierzowe SAE oraz złącza motoryzacyjne Raufoss.

Szczególnym typem elementów w tej grupie są zawory wtykowe w tym: zawory dławiąco-zwrotne wtykowe, zawory odcinające wtykowe i zawory odpowietrzające wtykowe głównie stosowane w układach pneumatyki napędowej i sterującej do regulacji przepływu medium roboczego (sterowania prędkością ruchu elementów wykonawczych w tym siłowników pneumatycznych).  W ofercie także złącza do łączenia przewodów przewodów i węży w oplocie (tzw. przewody i węże ogrodnicze).  Elementy z tej grupy dostępne są z gwintami calowymi walcowymi G i stożkowymi R, metrycznymi i NPT.

Złączki wtykowe i skręcane – co warto wiedzieć?

Używanie złączek wtykowych jest zalecane do układów i instalacji podlegających modernizacjom lub częstym czynnościom serwisowych. Złączki skręcane stosowane są w instalacjach i układach pneumatycznych (i innych mediów roboczych) nie wymagających częstego demontażu. Złączki  pneumatyczne obrotowe chronią przewody i węże przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas pracy i montażu.

Złączki i przyłączki wtykowe i skręcane mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, mosiądzu, mosiądzu niklowanego i stali nierdzewnej (INOX).

Do montażu rur z PE, Cu, Al i stalowych zaleca się zastosowanie złączek skręcanych lub ściskanych z pierścieniem zacinającym lub zaciskowym dającymi wymaganą szczelność i pewność połączenia. Oferowane przyłącza mogą być stosowane w szerokim zakresie ciśnień pracy, mediów roboczych oraz temperatur otoczenia.

Złączki wtykowe i skręcane wykonane z tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej mogą być stosowane w przemyśle spożywczym, mleczarskim, farmaceutycznym i w zastosowaniach związanych z ochroną zdrowia.