Na czym polega zgodność siłowników pneumatycznych z normą ISO15552?
Norma ISO15552 dotyczy wymiarów siłowników pneumatycznych, a dokładnie siłowników razem z elementami mocującymi. Dla użytkownika ważne jest, że wymiary montażowe siłowników ISO15552 są takie same. Zgodność z normą ISO15552 nie oznacza że siłowniki są identyczne pod względem swoich wymiarów konstrukcyjnych (to dopiero normalizuje norma VDMA) Oznacza to, że siłowniki (a także elementy mocujące do nich) są zamienne między różnymi producentami.
Czy siłowniki pneumatyczne ISO 15552 mogą pracować w trudnych warunkach np. zapylenia?
Standardowe siłowniki ISO15552 posiadają jedynie elastyczny zgarniacz, który w ciężkich warunkach pracy nie spełnia swojego zadania. W takim przypadku stosuje się siłowniki z metalowym zgarniaczem lub tłoczysko standardowego siłownika zabezpiecza się osłoną.
Jakie typy czujników stosowane są do siłowników pneumatycznych ISO15552?
Do siłowników ISO15552 najczęściej stosowane są czujniki kontaktronowe i elektroniczne.
W jakim celu stosowana jest amortyzacja pneumatyczne w siłownikach ISO15552 i czy każdy siłownik jest w nią wyposażony?
Amortyzacja pneumatyczna w końcowych fazach ruchu tłoczyska zabezpiecza siłownik przed uszkodzeniem wyhamowując jego ruch. Amotyzacja jest montowana w każdym siłowniku o średnicy od D32 do D320, przy czym jest to amotyzacja regulowana. Istnieją siłowniki (np. Festo), które posiadają amortyzację bez regulacji dopasowującą wartość tłumienia do obciążenia.
Czy siłowniki pneumatyczne ISO15552 występują w wersji do kontaktu z żywnością?
Wykonywane są siłowniki ISO15552 z dopuszczeniami do kontaktu ze środkami spożywczymi (np. FDA). Siłowniki takie są wykonywane w całości ze stali nierdzewnej (kwasoodpornej). Dostępna jest także tzw. wersji higienicznej (nazywana także “do czystych pomieszczeń”)
Czy można dokonać samodzielnej naprawy siłownika ISO15552?
Do siłowników pneumatycznych ISO15552 dostępne są komplety naprawcze zawierające np. uszczelnienia lub można zamówić tylko wybraną uszczelkę. Wymianę można zrobić samemu przy czym zalecamy kontakt z naszym działem Serwisu.
Jaka jest różnica w użytkowaniu siłowników z tuleją profilową i okrągłą?
Pod względem działania są to identyczne siłowniki. Różnica dotyczy:
stosowanych typów czujników położenia (do tulei okrągłej wymagane są specjalne uchwyty mocujące)
rodzaju jarzma (inny typ dla siłownika profilowego i inny dla okrągłego).
Czy siłowniki ISO15552 mogą pracować w wysokiej temperaturze?
W przypadku wysokich temperatur stosowane są siłowniki z uszczelnieniami FKM (Viton). Siłowniki takie w zależności od producenta pracują do temperatury ok 120°C. Należy brać pod uwagę to, że magnesy w wysokich temperaturach tracą swoje właściwości.
Bądź n@ bieżąco
Każdego miesiąca na Twojej skrzynce e-mail. Garść cennej wiedzy o produktach i rozwiązaniach w pneumatyce. Dzielimy się z Tobą fachową wiedzą, praktycznymi poradami o komponentach, które sprzedajemy.