Przewody pneumatyczne, rury hydrauliczne, opaski - to warto wiedzieć!
Przewody pneumatyczne, rury hydrauliczne i opaski to szeroka grupa produktów służących do przesyłania różnorodnych mediów roboczych ciekłych i gazowych oraz elementów pomocniczych wykorzystywanych do:
- prawidłowego i pewnego mocowania rur służących budowy przemysłowych instalacji mediów roboczych (obejmy do rur),
- mocowania i porządkowania przebiegu przewodów pneumatycznych w układach sterowania i napędu pneumatycznego (mocowania przewodów),
- poprawy ergonomii i bezpieczeństwa pracy na stanowiskach roboczych (zwijadła pneumatyczne),
- mocowania przewodów i węży do elementów armatury (opaski i obejmy).
W grupie obejmującej przewody pneumatyczne, rury hydrauliczne i opaski znajdują się elementy niezbędne do montażu instalacji pneumatycznych, hydraulicznych, cieczy przemysłowych, chemicznych substancji ciekłych itp. występujących we wszystkich branżach przemysłowych.
Zastosowanie przewodów pneumatycznych
Przy pomocy przewodów pneumatycznych i rur hydraulicznych wykonuje się podłączenia elementów pneumatycznych i hydraulicznych zarówno sterujących jak i wykonawczych. Oferta przewodów pneumatycznych, rur hydraulicznych i opasek obejmuje również inne elementy przemysłowych i technologicznych instalacji w tym m.in.:
- węże odciągowe - stosowane w przemysłowych instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i odpylających (np. w przemyśle drzewnym do transportu pneumatycznego trocin)
- specjalne przewody i węże - do przesyłania mediów roboczych w wybranych gałęziach przemysłu: mleczarstwie, przemyśle spożywczym, zakładach chemicznych oraz do gazu, acetylenu i tlenu.
- przewody pneumatyczne - najbardziej popularne wyroby stosowane do podłączania elementów pneumatyki wykonane z różnych materiałów dostępne w zróżnicowanych średnicach, kolorach oraz zakresach ciśnień pracy
Zastosowane materiały przewodów pneumatyczne umożliwiają ich stosowanie w szerokim zakresie temperatur we wszystkich aplikacjach. Przewody pneumatyczne z naszej oferty nadają się zarówno do złączek wtykowych, jak również złączek skręcanych.
Oferujemy przewody o różnym stopniu elastyczności w rolkach i cięte na odpowiednią długość pochodzące od renomowanych producentów.
Przewody pneumatyczne z różnych materiałów: PU/PUN, PA, PE, PTFE
Przewody pneumatyczne to przewody elastyczne z tworzyw sztucznych powszechnie stosowane do łączenia elementów pneumatyki w układach sterowania maszyn i urządzeń. Stosowane są do wszystkich rodzajów złączy wtykowych i skręcanych i króćców i wykonane m.in. z następujących materiałów:
- poliuretanu PU/PUN - elastyczne przewody w różnych kolorach ogólnego stosowania o średnicach od Ø3 do Ø16 mm,
- poliamidu PA - przewody dostępne w różnych kolorach odporne na szeroki zakres mediów roboczych oraz o podwyższonej wytrzymałości na ciśnienie medium roboczego (do 44 barów) o średnicach od Ø3 do Ø28 mm,
- polietylenu PE - ekonomiczne przewody ogólnego stosowania do wykonywania podstawowych połączeń elementów pneumatyki, głównie stosowane do złączek skręcanych o średnicach zewnętrznych od Ø4 do Ø16 mm,
- teflonu PTFE - odporne na działanie większości środków chemicznych przewody do stosowania w trudnych warunkach pracy (w tym w wysokich temperaturach w zakresie od -196°C do +260°C) o średnicach wewnętrznych od Ø2 do Ø12 mm.
- silikonu - do wysokich temperatur (do do +180°C)
Dostępne są także przewody pneumatyczne o średnicach calowych przydatne do łączenia elementów pneumatyki w urządzeniach pochodzących z krajów w których stosuje się system calowy.
Przewody (węże pneumatyczne) spiralne to popularne przewody z zakutymi szybkozłączkami i króćcami do szybkozłączek do podłączania narzędzi pneumatycznych, pistoletów malarskich, pistoletów do zdmuchiwania w zastosowaniach warsztatowych oraz przemysłowych.
Zwijacze przewodów (zwijadła)
Są automatycznymi urządzeniami poprawiającymi warunki pracy obsługi, wyposażone w przewody do różnych mediów roboczych stanowiące wyposażenie warsztatów oraz hal produkcyjnych do zasilania narzędzi lub urządzeń znajdujących się w pewnej odległości od źródła zasilania. Stanowią alternatywę dla stosowanych powszechnie spiralnych przewodów pneumatycznych.
Przewody (węże) przemysłowe do różnych mediów są grupą uniwersalnych produktów do dystrybucji mediów roboczych takich jak:
- sprężone powietrze,
- neutralne gazy techniczne,
- ciecze i substancje płynne,
- woda pitna i przemysłowa
- olej hydrauliczny,
- obojętne i agresywne substancje chemiczne,
- para wodna,
- płynne środki spożywcze,
- media grzewcze i chłodzące,
- media w instalacjach C.O.
Przewody (węże) do sprężonego powietrza i wody służą do budowy instalacji mediów przemysłowych.
Przewody silikonowe i przewody gazowe
Specjalne przewody wykorzystywane w przemyśle chemicznym, lecznictwie i spawalnictwie.
Osłony do przewodów służą dla zabezpieczenia przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi lub warunkami zewnętrznymi. Stosowanie osłon poprawia bezpieczeństwo pracy maszyn i urządzeń i osób je obsługujących oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia awarii maszyn i urządzeń spowodowanych przerwaniem przewodów zasilających i sterujących.
Dzięki osłonom przewodów odpornym na wysokie temperatury i odpryski spawalnicze unika się uszkodzeń przewodów podczas spawania lub cięcia stali z użyciem palników.
Mocowanie do przewodów oraz obejmy do rur stosuje się przy budowie przemysłowych instalacji zasilających dla prawidłowego i pewnego mocowania rur np. do ścian hal produkcyjnych lub do elementów konstrukcyjnych budynków. Obejmy do rur pozwalają na ochronę przed zagrożeniami wynikającymi z niekontrolowanego przemieszczania się części instalacji lub rurociągów.
Rury hydrauliczne
Są elementami armatury przemysłowej do przesyłania różnorodnych mediów roboczych (sprężone powietrze, gazy techniczne, ciecze, olej hydrauliczny wodę oraz inne media ciekłe i gazowe) o wysokich ciśnieniach. Dzięki wielu wykonaniom materiałowych rury hydrauliczne można stosować we wszystkich rodzajach instalacji przemysłowych.
Do prawidłowego przygotowania rur do instalacji stosuje się giętarki z napędem ręcznym lub giętarki z napędem elektrycznym.
Złącza do spawania
Są elementami armatury przemysłowej do budowy spawanych przemysłowych instalacji technologicznych i rurociągów. Z użyciem złączy do spawania wykonywane są rurociągi ze stali zwykłych, nierdzewnych i kwasoodpornych.
Kołnierze i kompensatory to elementy stosowane w wybranych miejscach instalacji lub rurociągów do tworzenia elastycznych połączeń dla wyeliminować uszkodzeń rur powstających jako skutek naprężeń wywołanych przez drgania, odkształceń spowodowanych pulsowaniem ciśnienia medium roboczego lub temperaturą.
Złączki PVCU EN1452-3
To system służący do budowy klejonych wodnych instalacji wodnych i wodociągowych. Instalacjami wykonanymi z użyciem złączek PVCU można odprowadzać ścieki kanalizacyjne.
Przewody i złącza do chłodziwa służą do budowy systemów doprowadzania i natryskiwania chłodziwa smarującego i chłodzącego narzędzia przy obróbce skrawaniem metali (np. noże tokarskie, frezy, wiertła, gwintowniki itp.).
Przewody do paliwa, oleju oraz wysokociśnieniowe
To szeroka grupa elementów stosowanych w instalacjach paliwowych pojazdów oraz służących do budowy systemów przesyłania pochodnych ropy naftowej. Przewodami do paliwa i oleju można przesyłać:
- benzynę,
- oleje napędowe
- płynne frakcje ropy naftowej.
Złącza GSP push lock są złączami specjalnymi z możliwością wielokrotnego demontażu do szybkiego połączenia z wężami wtykowymi Parker Push-Lock. Dzięki złączom GSP push lock wykonuje się instalacje różnych mediów roboczych (powietrze, woda, oleje hydrauliczne na bazie oleju mineralnego, oleje smarowe, emulsja wodno-olejowa, glikol, woda) o ciśnieniu roboczym max. 24 bar.
Przewody hydrauliczne i osprzęt stanowią elementy przeznaczone do budowy profesjonalnych instalacji hydraulicznych nisko- i wysoko ciśnieniowych (do ciśnienia 2500 barów) oraz do podłączania elementów hydrauliki.
Pistolety do wody i akcesoria to grupa elementów wykorzystywanych do utrzymywania czystości w zastosowaniach domowych (np. do podlewania lub zraszanie przydomowych trawników) i przemysłowych. Pistoletami do wody można spryskiwać lub myć urządzenia przemysłowe lub pojazdy wodą lub razem ze środkami pianotwórczymi o ciśnieniu od 6 do 25 barów i temperaturze do + 95°C.
Jakie przewody pneumatyczne wybrać?
Zobacz nasz film poradnikowy w którym omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z tym produktem. Co zobaczysz w filmie?
- Przewody poliuretanowe: ogólna charakterystyka (parametry pracy, ciśnienie, średnice, temperatura pracy)
- Ciekawostka pneumatyczna: poliuretanowy "przewód z pamięcią"
- Przewody poliuretanowe - główne cechy i atuty
- Przewody polietylenowe: ogólna charakterystyka (parametry pracy, ciśnienie, średnice, temperatura pracy)
- Przewody teflonowe
- Przewody silikonowe
- Przewody PCV bez zbrojenia i ze zbrojeniem
- Przewody NBR
- Przewody poliamidowe
- Ciśnienie - parametr, który musisz wziąć pod uwagę
- Temperatura w środowisku pracy - drugi ważny parametr
- Baza wiedzy - serwis dla profesjonalistów
- Tabela porównawcza przewodów: ciśnienie, średnice, temperatury.
Pneumatyka dla przemysłu - dowiedz się więcej: