Standardowo zbiornik wykonywany jest jako konstrukcja spawana ze stali o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. Zbudowany jest w formie spawanego walca z dennicami. Dostępny jest także w wersji cynkowanej i malowany (w przypadku sprężonego powietrza na niebiesko). Występują także zbiorniki w kolorze szarym, wykonane ze stali nierdzewnej (przeznaczone np. do przechowywania mediów agresywnych, do zastosowań w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym itp.) oraz w innych kolorach, ułatwiających rozróżnienie przechowywanych mediów roboczych.
Montaż zbiorników na fundamencie ułatwiają łapy. Dostępne są również zbiorniki w wykonaniach bez łap.
Dla specjalnych zastosowań oferowane są zbiorniki ciśnieniowe pionowe w wykonaniu ALM (pokrycie wewnętrzne specjalną farbą antykorozyjną).
Przyłącza zbiorników standardowo wykonywane są jako gwintowe. Na zamówienie oferujemy zbiorniki z przyłączami kołnierzowymi i rurowymi (do wspawania). Zgodnie z przepisami każdy zbiornik powinien posiadać zawór bezpieczeństwa zabezpieczający przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w zbiorniku (np. w efekcie nagrzewania się ścianek), dobrany zgodnie z parametrami pracy instalacji i do wydajności sprężarek i kompresorów. W ofercie zbiorników znajdują się także zbiorniki poziome do nadbudowy agregatów sprężarkowych.
Zbiorniki ciśnieniowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Mogą być montowane zarówno na zewnątrz budynków, jak i we wnętrzach (np. w sprężarkowniach).
Zaleca się okresową kontrolę stanu wnętrza zbiornika, do czego wykorzystywane są specjalnie dla tego celu wykonane w obudowie otwory inspekcyjne.
Zbiornik ciśnieniowy - pionowy czy poziomy?
Użycie zbiorników ciśnieniowych w wersji pionowej ogranicza miejsce konieczne do ich umieszczenia i zabudowy, co może mieć duże znaczenie przy instalowaniu ich we wnętrzach o niewielkiej powierzchni. Posiadamy duży wybór zbiorników poziomych i pionowych dostępnych z naszego magazynu.
Zanim kupisz zbiornik ciśnieniowy - zobacz:
- Zawory bezpieczeństwa - element wymagany przez UDT
- Spusty kondensatu