Średnica nominalna "DN": 10 mm - 25 mm ,
Zastosowanie: do pary nasyconej / kotlów parowych wg normy TRD grupa 1 i s - do sprężonego powietrza i gazów nietoksycznych i niepalnych ,
Gwint: 1 - G 3/4" (gwint wew.)
Zawory bezpieczeństwa w instalacji pneumatycznej - to warto wiedzieć!
Odprowadzenie nadmiarowego ciśnienia może także odbywać się do dodatkowego zbiornika lub przewodów (dla zaworów kątowych). Otwarcie pełnego przelotu zaworu bezpieczeństwa odbywa się bardzo szybko, co uniemożliwia np. rozerwanie zbiornika lub rurociągu.
Ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa zabezpieczają układy płynnych i gazowych mediów roboczych przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w instalacji lub w zbiorniku ciśnieniowym. Służą także do zabezpieczenia przed uszkodzeniami elementy pneumatyki związanymi z nagłym wzrostem ciśnienia sprężonego powietrza.
Stosowanie zaworów bezpieczeństwa jest wymagane przez przepisy UDT dotyczące wyposażenie zbiorników ciśnieniowych.
Element niezbędny w instalacji i wymagany przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego)
Zawory bezpieczeństwa mogą być ustawione i zaplombowane oraz dostarczane razem z dokumentem dla UDT potwierdzającym rzeczywiste ustawione ciśnienie otwarcia. Mogą być ustawiane przez użytkownika na konkretne ciśnienie otwarcia. Występują w odmianach z przyłączem prostym lub kątowym. W grupie zaworów bezpieczeństwa dostępne są także zawory upustowe i zawory przelewowe. Warto pamiętać, że zawory bezpieczeństwa to nieodzowny element każdej instalacji pneumatycznej i wymagany przez Urząd Dozoru Technicznego przy dopuszczeniu do użytkowania.
Jak dobrać zawór bezpieczeństwa?
Dobór zaworu bezpieczeństwa powinien uwzględniać wydajność sprężarki lub kompresora. Do instalacji pneumatycznych o wysokim przepływie stosowane są zawory bezpieczeństwa tzw. wysokowydajne (o wysokich przepływach).
Bądź na bieżąco
Zapisując się do naszej bazy zyskasz: porady, informację o nowościach, dedykowane oferty i dostęp do limitowanych materiałów