![envelopes-bulk.webp [13.30 KB]](https://air-com.pl/storage/image/core_files/2024/11/4/950b1e573a638fcee9c6b8664fcb92fd/webp/aircom/preview/envelopes-bulk.webp)
Bądź na bieżąco
Zapisując się do naszej bazy zyskasz: porady, informację o nowościach, dedykowane oferty i dostęp do limitowanych materiałów
Przesyłając, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail od Air-Com Pneumatyka-Automatyka
Szybkozłącza pneumatyczne i szybkozłącza hydrauliczne to najczęściej kupowane i używane elementy armatury. Nadają się do stosowania we wszystkich branżach przemysłowych a także w warsztatach do przesyłania:
Połączenie z użyciem szybkozłączy pneumatycznych i hydraulicznych wykonywane jest zawsze z użyciem dwóch elementów:
Realizacje połączeń z użyciem szybkozłączek pneumatycznych i hydraulicznych mają wszechstronne zastosowanie i zalecane są do wykonywania:
Dzięki szybkozłączom pneumatycznym i hydraulicznym wykonywane są w szybki, prosty, wygodny i bezpieczny sposób połączenia przewodów i węży pneumatycznych i hydraulicznych, przewodów spiralnych z odbiornikami. Do wykonania połączenia z użyciem szybkozłączek nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia (połączenie wykonuje się ręcznie).
Szybkozłączki i gniazda pneumatyczne wykonywane są w następujących wielkościach (średnicach nominalnych od których zależy natężenie przepływu przez szybkozłącze):
Szybkozłącza pneumatyczne i hydraulicznych wykonywane są zgodnie z normami wymiarowymi co pozwala na stosowanie różnorodnych ich kombinacji (dla NW5, NW7,2, NW10 itp.) z przewodami o różnych średnicach.
Standard wykonania pozwala na wykonywanie połączeń szybko rozłączalnych z użyciem elementów od różnych producentów. W ofercie znajdują się szybkozłączki oraz króćce pneumatyczne i hydrauliczne:
W przypadku stosowania szybkozłączek lub króćców do przewodów technicznych TX zaleca się dodatkowe użycie opasek zaciskowych.
Szybkozłączki i króćce wykonywane są z następujących materiałów:
W klasycznym rozwiązaniu połączenia z użyciem szybkozłączy pneumatycznych zawór odcinający znajduje się w gnieździe szybkozłączki a króciec powoduje otwarcie zaworu i przepływ sprężonego powietrza. Po wypięciu wtyku (króćca), szybkozłączka działa jak zawór odcinający, zamykając automatycznie przepływ czynnika roboczego od strony gniazda.
W układach wymagających spełnianie norm bezpieczeństwa zaleca się stosowanie szybkozłączy tzw. obustronnie odcinających, w których zawór odcinający znajduje się także we wtyku (seria BA) lub bezpiecznych.
Specjalnym rodzajem szybkozłączy są suchoodcinające z zaworami zwrotnymi.
Suchoodcinające i bezpieczne stosuje się w przypadkach, gdzie niedopuszczalny jest wypływ na zewnątrz czynnika roboczego podczas rozłączania wtyku (króćca) z szybkozłączką.
W szybkozłączach bezpiecznych rozłączenie odbywa się w dwóch etapach:
Szybkozłącze bezprzeciekowe, nazywane również suchoodcinającym (zobacz produkty) wykorzystywane jest głównie w układach hydraulicznych maszyn drogowych, ciągników oraz w mobilnych urządzeniach hydraulicznych.
Szybkozłączki pneumatyczne i króćce (wtyki) stanowią standardowe zakończenia przewodów spiralnych oraz przewodów nawiniętych na zwijaczach przewodów. Zamontowane są także na wyjściach sprężarek i kompresorów.
Dla zabezpieczenia przed zginaniem przewodów sprężonego powietrza podłączanych do szybkozłączy zaleca się stosowanie zakuć ze specjalnymi sprężynami. Dla uniknięcia uszkodzenia przewodu pneumatycznego przez jego skręcenie stosowane są szybkozłącza obrotowe.
W instalacjach szybkozłącza pneumatyczne stanowią wyposażenie tzw. pionów na których można montować rozgałęźniki umożliwiające podłączenie większej ilości odbiorników.
Do grupy szybkozłączy należą także złącza kłowe w systemie Kamlok, które wykorzystywane są do wykonywania połączeń przewodów o dużych średnicach. Złącze kłowe wykonuje się, korzystając z dwóch elementów, przy czym połączenie to nie posiada zaworu odcinającego.
Do wykonywania szybkich połączeń węży hydraulicznych stosuje się złącza Storz nazywane złączami strażackimi
Oferujemy szybkozłącza do motoryzacji wykorzystywane w pojazdach do zasilania sprężonym powietrzem np. układów hamulcowych naczep i przyczep, o ciśnieniach roboczych do 10 bar. Szybkozłącza motoryzacyjne wykonane są zgodnie z normą DIN 74254 i mogą być łączone z wyrobami innych producentów. Szczelność w szybkozłączach do motoryzacji uzyskuje się poprzez przekręcenie względem siebie dwóch elementów łączących.
W formach wtryskowych do doprowadzenia czynnika chłodzącego wykorzystuje się odporne na temperaturę szybkozłącza do form wtryskowych.
Szybkozłącza wykonane z tworzywa są odporne na działanie środków chemicznych i znajdują zastosowanie do podłączania mediów agresywnych lub do pracy w warunkach powodujących korozję.
Oferujemy także specjalne rozdzielacze z szybkozłączkami produkcji Cejn.
Szybkozłącza hydrauliczne skręcane stosowane są bardzo często w maszynach rolniczych oraz maszynach budowlanych
Szybkozłączki wykonywane są w następujących wielkościach (DN):
Szybkozłączki bezpieczne służą do ochrony przed trzepotaniem węży i przewodów podczas rozłączania szybkozłącza. Dzięki nim w łagodny sposób następuje odpowietrzenie połączenia i bezpieczne wypięcie króćca.
Szybkozłączki hydrauliczne skręcane często stosowane są do łączenia układów hydraulicznych w maszynach rolniczych i budowlanych
Szybkozłączki z odcięciem (oznaczenie -BA) posiadają zawór odcinający, który zabezpiecza przed wydostawaniem się na zewnątrz medium roboczego. Zawór odcinający znajduje się w standardowo w gnieździe szybkozłączki lub opcjonalnie w króćcu.
Szybkozłączki odcinające stosuje się:
Oczywiście nie. Najbardziej popularne szybkozłączki DN 7,2 posiadają gniazda i wtyki zamienne pomiędzy różnymi producentami. Dla innych wielkości szybkozłącza i króćce do nich wykonywane są w różnych standardach ta zasada najczęściej nie obowiązuje i należy zawsze sprawdzić w katalogu producenta według jakich standardów są one wykonywane w celu doboru zamiennika.
Szybkozłącza dobiera się do konkretnego zastosowania przy uwzględnieniu: