Szybkozłączki pneumatyczne i hydrauliczne to najczęściej kupowane i używane elementy armatury. Nadają się do stosowania we wszystkich branżach przemysłowych a także w warsztatach do przesyłania:
- sprężonego powietrza,
- wody,
- oleju hydraulicznego,
- olejów do smarowania,
- mediów płynnych i gazowych,
- gazów neutralnych i technicznych.
Połączenie z użyciem szybkozłączy pneumatycznych i hydraulicznych wykonywane jest zawsze z użyciem dwóch elementów:
- gniazda (część damska)
- wtyka (króćca) (część męska)
Co można podłączyć z użyciem szybkozłączy?
Realizacje połączeń z użyciem szybkozłączek pneumatycznych i hydraulicznych mają wszechstronne zastosowanie i zalecane są do wykonywania:
- połączeń w układach wymagających częstego demontażu,
- podłączeń narzędzi pneumatycznych (zobacz produkty),
- podłączeń narzędzi pneumatycznych oraz narzędzi i urządzeń hydraulicznych (zobacz produkty) do maszyn mobilnych,
- podłączeń pistoletów do zdmuchiwania (zobacz produkty),
- podłączania pistoletów malarskich (zobacz produkty),
- podłączania urządzeń i narzędzi znajdujących się w dużej odległości od źródła zasilania.
Szybkozłączki pneumatyczne i hydrauliczne - co warto wiedzieć?
Dzięki szybkozłączom pneumatycznym i hydraulicznym wykonywane są w szybki, prosty, wygodny i bezpieczny sposób połączenia przewodów i węży pneumatycznych i hydraulicznych (zobacz kategorię produktów), przewodów spiralnych (zobacz produkty) z odbiornikami. Do wykonania połączenia z użyciem szybkozłączek nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia (połączenie wykonuje się ręcznie).
Szybkozłączki i króćce pneumatyczne i hydrauliczne - rozmiary
Szybkozłączki i gniazda pneumatyczne wykonywane są w następujących wielkościach (średnicach nominalnych od których zależy natężenie przepływu przez szybkozłącze):
- NW2.7 - tzw. szybkozłączki miniaturowe,
- NW5 - do podłączania odbiorników o małym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze
- NW7,2 - najbardziej rozpowszechnione systemy szybkich połączeń do stosowania w systemach zasilania sprężonym powietrzem o ciśnieniu do 35 barów
- NW10
- NW12
- NW15
- NW20 - o wysokim przepływie do podłączania urządzeń o dużym zużyciu mediów roboczych.
Szybkozłącza pneumatyczne i hydraulicznych wykonywane są zgodnie z normami wymiarowymi co pozwala na stosowanie różnorodnych ich kombinacji (dla NW5, NW7,2, NW10 itp.) z przewodami o różnych średnicach.
Standard wykonania pozwala na wykonywanie połączeń szybko rozłączalnych z użyciem elementów od różnych producentów. W ofercie znajdują się szybkozłączki oraz króćce pneumatyczne i hydrauliczne:
- z gwintami wewnętrznymi,
- z gwintami zewnętrznymi,
- z końcówkami do przewodów technicznych zbrojonych TX (tzw. ogrodniczych) (zobacz produkty).
- ze złączkami skręcanymi do przewodów pneumatycznych (zobacz produkty).
W przypadku stosowania szybkozłączek lub króćców do przewodów technicznych TX zaleca się dodatkowe użycie opasek zaciskowych (zobacz produkt)
Szybkozłączki i króćce - materiały wykonania
Szybkozłączki i króćce wykonywane są z różnych materiałów:
- mosiądz, mosiądz niklowany - do zastosowań standardowych
- stal cynkowana - do wysokich ciśnień roboczych i hydrauliki,
- stal nierdzewna - do stosowania w trudnych warunkach, w tym w przemyśle chemicznym i spożywczym, w medycynie
- tworzywo sztuczne - do chemikaliów i zastosowań medycznych i laboratoryjnych
Szybkozłącze pneumatyczne bezpieczne
W klasycznym rozwiązaniu połączenia z użyciem szybkozłączy pneumatycznych zawór odcinający znajduje się w gnieździe szybkozłączki a króciec powoduje otwarcie zaworu i przepływ sprężonego powietrza. Po wypięciu wtyku (króćca), szybkozłączka działa jak zawór odcinający, zamykając automatycznie przepływ czynnika roboczego od strony gniazda.
W układach wymagających spełnianie norm bezpieczeństwa zaleca się stosowanie szybkozłączy tzw. obustronnie odcinających, w których zawór odcinający znajduje się także we wtyku (seria BA) lub bezpiecznych zobacz.
Szybkozłącza pneumatyczne suchoodcinające
Specjalnym rodzajem szybkozłączy są suchoodcinające z zaworami zwrotnymi (zobacz produkty).
Suchoodcinające i bezpieczne stosuje się w przypadkach, gdzie niedopuszczalny jest wypływ na zewnątrz czynnika roboczego podczas rozłączania wtyku (króćca) z szybkozłączką.
W szybkozłączach bezpiecznych (zobacz produkty) rozłączenie odbywa się w dwóch etapach:
- pierwszy powoduje rozprężenie ciśnienia w przewodzie),
- drugi to mechaniczne i bezpieczne wypięcie króćca w którym już nie ma ciśnienia
Szybkozłącze bezprzeciekowe (zobacz produkt), nazywane również suchoodcinającym (zobacz produkty) wykorzystywane jest głównie w układach hydraulicznych maszyn drogowych, ciągników oraz w mobilnych urządzeniach hydraulicznych.
Szybkozłączki pneumatyczne i króćce (wtyki) stanowią standardowe zakończenia przewodów spiralnych oraz przewodów nawiniętych na zwijaczach przewodów. Zamontowane są także na wyjściach sprężarek i kompresorów.
Dla zabezpieczenia przed zginaniem przewodów sprężonego powietrza podłączanych do szybkozłączy zaleca się stosowanie zakuć ze specjalnymi sprężynami (zobacz produkty). Dla uniknięcia uszkodzenia przewodu pneumatycznego przez jego skręcenie stosowane są szybkozłącza obrotowe (zobacz produkty).
W instalacjach szybkozłącza pneumatyczne stanowią wyposażenie tzw. pionów na których można montować rozgałęźniki umożliwiające podłączenie większej ilości odbiorników (zobacz produkty).
Inne rodzaje szybkozłączy
Do grupy szybkozłączy należą także złącza kłowe (zobacz produkty) w systemie Kamlok, które wykorzystywane są do wykonywania połączeń przewodów o dużych średnicach. Złącze kłowe wykonuje się, korzystając z dwóch elementów, przy czym połączenie to nie posiada zaworu odcinającego.
Do wykonywania szybkich połączeń węży hydraulicznych stosuje się złącza Storz (zobacz produkty) nazywane złączami strażackimi
Oferujemy szybkozłącza do motoryzacji (zobacz produkty) wykorzystywane w pojazdach do zasilania sprężonym powietrzem np. układów hamulcowych naczep i przyczep, o ciśnieniach roboczych do 10 bar. Szybkozłącza motoryzacyjne wykonane są zgodnie z normą DIN 74254 i mogą być łączone z wyrobami innych producentów. Szczelność w szybkozłączach do motoryzacji uzyskuje się poprzez przekręcenie względem siebie dwóch elementów łączących.
W formach wtryskowych do doprowadzenia czynnika chłodzącego wykorzystuje się odporne na temperaturę szybkozłącza do form wtryskowych (zobacz produkty).
Szybkozłącza wykonane z tworzywa (zobacz produkty) są odporne na działanie środków chemicznych i znajdują zastosowanie do podłączania mediów agresywnych lub do pracy w warunkach powodujących korozję.
Oferujemy także specjalne rozdzielacze z szybkozłączkami produkcji Cejn (zobacz produkty).
Szybkozłącza hydrauliczne skręcane (zobacz produkty) stosowane są bardzo często w maszynach rolniczych oraz maszynach budowlanych
Zobacz także: