Podstawowymi typami złączek są:
- proste,
- kątowe,
- grodziowe,
- łączniki,
- kolanka,
- trójniki,
- czwórniki,
- kolektory (rozdzielacze).
Przy użyciu złączek wtykowych i skręcanych można:
Złączki wtykowe i skręcane dla pneumatyki przeznaczone są do montażu:
Do rur instalacyjnych z polietylenu, miedzi, aluminium i stalowych stosowane są złączki, przyłączki i kształtki z pierścieniem zacinającym i tulejami wzmacniającymi, dającymi wymaganą szczelność i pewność połączenia lub złącza skręcane do rur. Stosowanie złączek jako elementów armatury pneumatycznej pozwala budować instalacje pneumatyczne, hydrauliczne, wodne i innych mediów roboczych o dowolnym stopniu skomplikowania.
Złączki wtykowe i skręcane mogą być stosowane również w instalacjach próżni i podciśnienia.
W ofercie znajdują się złączki wtykowe i skręcane przeznaczone do pracy w układach, gdzie wymagane są szczególne warunki czystości:
- przemysł chemiczny - w wykonaniach INOX,
- farmaceutyka - w wykonaniach ze stali nierdzewnej, polipropylenu PP oraz z PVDF i PFA (teflon),
- przemysł spożywczy - w wykonaniach INOX,
- medycyna i urządzenia ochrony zdrowia - w wykonaniach INOX, PP (polipropylen), PVDF i PFA (teflon).

Rodzaje złączek wtykowych i skręcanych
W grupie złączek wtykowych i skręcanych znajdują się:
- uniwersalne i standardowe złączki wtykowe i skręcane (przyłączki) serii IQS Sang-a do przewodów o średnicach od 3 do 16 mm, do ogólnego stosowania.
- zawory wtykowe dławiąco-zwrotne i dławiące - wykorzystywane do bezstopniowej regulacji prędkości ruchu siłowników pneumatycznych.
- złączki wtykowe Mini do przewodów o średnicach od 3 do 6 mm - do stosowania w układach o małych przepływach oraz do elementów miniaturowych,
- złączki wtykowe BIG do przewodów od 15 do 32 mm - zapewniające duże przepływy medium roboczego,
- złączki wtykowe wykonane z mosiądzu niklowanego - trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne elementy do stosowania w trudnych warunkach pracy.
- złączki wtykowe dla przemysłu spożywczego - z dopuszczeniami do kontaktu z żywnością.
- złączki wtykowe z polipropylenu PP - wyroby do pracy w warunkach środowiska agresywnego i do chemikaliów,
- ze stali nierdzewne - złącza odporne na korozję do trudnych środowisk pracy gdzie występują czynniki powodujące korozję.
- do węży calowych - stosowane w maszynach pochodzących np. ze Stanów Zjednoczonych gdzie wykorzystywane są przewody pneumatyczne o średnicach w systemie calowym.
- przeznaczone do 150 bar - przeznaczone głównie do instalacji centralnego smarowania lub do pracy z mediami o wysokich ciśnieniach.
- skręcane z nakrętką - popularne elementy do stosowania w układach w których nie następuje częsty demontaż przewodów.
- skręcane z tworzyw sztucznych PA, PP, PVDF, PFA - do zastosowań chemicznych oraz w środowiskach agresywnych.
- łączniki do przewodów - proste elementy nie wymagające dodatkowego zabezpieczenia do wykonywania połączeń przewodów i węży.
- skręcane do przewodów przemysłowych TX - stanowiące alternatywę do wykonywania połączeń przewodów technicznych zbrojonych (tzw. węże ogrodowe - za pomocą króćców z choinką i opaską zaciskową,
- króćce gwintowane do przewodów - popularne elementy do montażu różnorodnych przewodów.
- złącza mleczarskie - specjalne standardowe złącza do przesyłania mleka.
- złącza zaciskane do rur z miedzi - do budowy instalacji mediów roboczych,
- złącza GSP push-in - łatwe w użyciu złącza gwarantuje szczelne i pewne połączenie (bez użycia opasek zaciskowych) węży, do ciśnienia 25 barów.
- złącza skręcane do rur miedzianych z mosiądzu i mosiądzu niklowanego- uniwersalne elementy z pierścieniem zaciskającym do wykonywania instalacji powietrznych i wodnych z rur miedzianych.
- złącza hydrauliczne ze stali i stali nierdzewnej - do wysokociśnieniowych instalacji hydraulicznych.
- przyłącza kołnierzowe SAE - do wykonywania podłączeń elementów hydrauliki wyposażonych w standardowe kołnierze.
- złącza motoryzacyjne Raufoss - wykorzystywane do wykonywania połączeń pneumatycznych w układach hamulcowych pojazdów.
Złączki wtykowe i skręcane – co warto wiedzieć?
Zachęcamy do zapoznania się z naszym praktycznym poradnikiem w zakresie doboru złączek pneumatycznych wtykowych i skręcanych? Zobacz nasz praktyczny poradnik!
Stosowanie złączek wtykowych jest zalecane w układach i instalacjach podlegający modernizacjom lub częstym czynnościom serwisowych, co wiąże się z częstym demontażem lub wymianą przewodów pneumatycznych.
Zastosowane rozwiązania specjalnego pierścienia w złączkach wtykowych ograniczają możliwość uszkodzenia i porysowania powierzchni zewnętrznej przewodu oraz umożliwiają jego wielokrotny montaż. Montaż przewodu w złączce wtykowej odbywa się poprzez wsunięcie przewodu (PU/PUN, PA, PE itp) w gniazdo złączki. Demontaż przewodu z wtyku polega na wciśnięciu pierścienia i jego wyciągnięciu.
Dla złączek wtykowych bardzo ważna jest średnica zewnętrzna przewodu dlatego zaleca się stosowanie do nich przewodów pneumatycznych kalibrowanych.
Złączki pneumatyczne skręcane stosowane są w instalacjach i układach pneumatycznych (i innych mediów roboczych) nie wymagających częstego demontażu. Posiadają one nakrętkę która dociska przewód do wystającego króćca, co zapobiega jego przypadkowemu wysunięciu.
Dla złączek skręcanych kluczowa jest odpowiednia średnica wewnętrzna przewodu i do nich również zalecane jest stosowanie przewodów kalibrowanych.
Do prawidłowego przycięcia przewodu zalecamy stosowanie obcinaków do przewodów.
Złączki pneumatyczne wtykowe i skręcane, w zależności od aplikacji, mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, mosiądzu, mosiądzu niklowanego i stali nierdzewnej (INOX).
W przypadku montażu złączek kątowych do elementów które poruszają się w trakcie pracy zaleca się używanie złączek z możliwością obrotu. Złączki pneumatyczne obrotowe chronią przewody i węże przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z obciążeń skręcających przewody podczas montażu i pracy.
Do montażu rur z polietylenu za pomocą złączek z pierścieniem zaciskowym zaleca się stosowanie specjalnych tulejek wsuwanych do ich wnętrza i zabezpieczających przewód przed uszkodzeniem. Do rur poliamidowych, rur miedzianych, rur aluminiowych i rur stalowych zaleca się zastosowanie złączek skręcanych lub ściskanych, z pierścieniami zacinającymi lub zaciskowymi dającymi wymaganą szczelność i pewność połączenia.
Oferowane przez Air-Com przyłącza mogą być stosowane w szerokim zakresie ciśnień pracy, mediów roboczych oraz temperatur otoczenia.
Złączki pneumatyczne wykonane z tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej mogą być stosowane w przemyśle:
- spożywczym,
- mleczarskim,
- farmaceutycznym i ochronie zdrowia,
- w technice laboratoryjnej.
Zobacz również: