Elementy pneumatyki Airtec - co warto wiedzieć?
Zawory rozdzielające wykorzystywane są do sterowania bezpośredniego i pośredniego siłownikami pneumatycznymi tłoczyskowymi i beztłoczyskowymi jednostronnego i dwustronnego działania oraz innymi napędami pneumatycznymi. Zawory rozdzielające firmy Airtec występują w wykonaniach:
- elektrozawory 3/2 NO/NZ, 5/2 i 5/3 z gwintami przyłączeniowymi od M5 do G3/4, monostabilne i bistabilne z napięciem sterowania 12V-115V DC i 24V-230V AC
- zawory sterowane pneumatycznie 3/2, 5/2 i 5/3 monostabilne i bistabilne
- rozdzielacze mechanicznie 3/2, 5/2 i 5/3 sterowane dźwignią, popychaczem i zawory nożne.
- zawory krańcowe 3/2 i 5/2 sterowane dźwignią,
- zawory do montażu pulpitowego 3/2 M5-G1/8 sterowane przyciskiem, przyciskiem pokrętnym, przyciskiem grzybkowym dźwignią
Zawory rozdzielające monostabilne Airtec występują w wersjach powrotu powietrzem lub powrotu sprężyną. Do przesterowania wymagają stałego impulsu elektrycznego który utrzymuje zawór w położeniu otwartym lub zamkniętym. Elektrozawory Airtec mogą posiadać zasilanie obce zaworu wspomagającego. Posiadają dodatkowe sterowanie ręczne pozwalające na uruchomienie rozdzielacza bez podawania napięcia na cewkę. Są sterowane pośrednio (do działania wymagają minimalnego ciśnienia) lub bezpośrednio.
Dostępne są wykonania zaworów elektromagnetycznych Airtec w wersjach ATEX do pracy w atmosferze zagrożonej wybuchem.
Do rozdzielaczy Airtec dostępne są:
- wtyczki standardowe,
- wtyczki z diodami LED,
- wtyczki z przyłączem M8 lub M12,
- elektromagnesy o różnych napięciach (od 12V DC do 230V AC),
- cewki o małych mocach (do ciśnienia 8 bar),
- kable zasilające i sterujące i inne akcesoria elektryczne.
Rozdzielacze Airtec montowane są:
- przewodowo (in-line), z wykorzystaniem przyłączy gwintowanych
- z użyciem listw przyłączeniowych,
- na wyspach zaworowych.
Wyspy zaworowe Airtec są idealne do stosowania w automatyzacji maszyn, linii produkcyjnych, procesów lub gniazd produkcyjnych w standardowych aplikacjiach we wszystkich branżach przemysłowych. Składają się ze zintegrowanych części: pneumatycznej (zaworowej) oraz modułu elektronicznego lub elektrycznego wykorzystywanego do sterowania lub komunikacji. Wyspy zaworowe pozwalają na elastyczną rozbudowę w miarę zwiększających potrzeb Klienta. Są przeznaczone do montażu indywidualnego w układach sterowania maszyn i urządzeń lub w szafach sterowniczych (np. z użyciem szyn montażowych DIN). Zastosowanie wysp zaworowych zmniejsza ilość potrzebnych elementów złącznych i przyłączeniowych, tłumików hałasu oraz przewodów pneumatycznych. Stosowanie wysp zaworowych obniża koszty instalacji i przyspiesza i ułatwia montaż i serwisowanie maszyn i urządzeń. Wyspy zaworowe Airtec posiadają rozbudowany system elektrycznych interfejsów wejściowych i wyjściowych z różnymi protokołami transmisji, dekoderów sygnału itp. Wyspy zaworowe Airtec występują w wersjach:
- z przyłączem elektrycznym typu Multi-pin,
- z dekoderami do obsługi różnych protokołów transmisji (np. ProfiBus-DP. CANOpen, EtherCAT)
Przy użyciu interfejsów uniwersalne wyspy zaworowe Airtec mogą się komunikować z nadrzędnymi sterownikami PLC a także pomiędzy sobą. Dostępne są wyspy zaworowe Airtec z możliwością zamontowania:
- do 24 elektrozaworów (seria RE-19, RE-46),
- do 12 elektrozaworów (seria RE-10),
- do 16 elektrozaworów (seria RE-04).
Wyspy zaworowe Airtec charakteryzuje kompaktowa budowa, trwałe wykonanie i niewielkie rozmiary i masa. Wyjścia do odbiorników (siłowników) wykonywane są jako gwintowane lub mogą posiadać wbudowane złączki wtykowe do przewodów pneumatycznych. Komunikacja pomiędzy sterownikiem PLC a wyspami zaworowymi Airtec może odbywać się różnymi protokołami transmisji: CANopen, Profibus DP, DeviceNet, AS-Interface, CC-Link EtherCAT, EtherNet/IP. Do wysp zaworowych AIRTEC oferujemy specjalistyczny osprzęt montażowy oraz inne akcesoria i kable do zasilania i sterowania elektrycznego.