Festo

Festo Strefa marki

Firma Festo jest światowym liderem na rynku elementów pneumatyki, rozwiązań dla automatyki przemysłowej, cybernetyki, mechatroniki i robotyki. Wykonywane przez nią elementy charakteryzują się innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, najwyższą jakością wykonania i wyjątkową trwałością. Szeroki asortyment dostępnych wyrobów pozwala na budowę najnowszych układów sterowania z wykorzystaniem pneumatyki, napędów elektrycznych, elektroniki, systemów sterowania, czujników, sterowników PLC i techniki podciśnienia we wszystkich możliwych aplikacjach.

Czytaj więcej

Wszystkie produkty Festo:

Firma Festo to światowy lider  rynku elementów pneumatyki oferujący kompleksowe rozwiązania stosowane do budowy układów automatyki przemysłowej w cybernetyce, mechatronice i robotach przemysłowych.

Produkty Festo charakteryzują się innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, najwyższą jakością wykonania i wyjątkową trwałością.

Szeroki asortyment dostępnych elementów pozwala na budowę najnowszych układów sterowania z wykorzystaniem pneumatyki, napędów elektrycznych, elektroniki, systemów sterowania, czujników, sterowników PLC i techniki podciśnienia we wszystkich możliwych aplikacjach.

W ofercie Festo znajdują się grupy wyrobów i kompletne rozwiązania dedykowane do wybranych branży przemysłowych, takich jak: 

  • przemysł motoryzacyjny,
  • energetyka i przemysł paliwowy,
  • przemysł spożywczy,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • przemysł opakowań i papierniczy,
  • przemysł meblarski. 

Firma Festo posiada w swojej ofercie specjalne elementy pneumatyki i mechatroniki zaprojektowane do stosowania w nietypowych warunkach pracy np. tam gdzie występują czynniki powodujące korozję lub agresywne środowisko.

Posiadamy szeroki asortyment produktów Festo, które są dostępne jest z naszego magazynu, co gwarantuje krótkie terminy realizacji zamówień.

Festo  - co warto wiedzieć?

Napędy pneumatyczne Festo to najwyższej jakości grupa elementów wykonawczych o średnicach od 8 mm do 320 mm w których energia sprężonego powietrza zamieniana jest na siłę lub moment obrotowy.

Napędy pneumatyczne Festo dzielą się na następujące podstawowe grupy:

  • siłowniki tłoczyskowe dwustronnego i jednostronnego działania
  • siłowniki wahadłowe i obrotowe,
  • siłowniki beztłoczyskowe.
  • napędy liniowe.

Siłowniki pneumatyczne Festo są produkowane zgodnie z międzynarodowymi normami wymiarowymi: ISO 15552, ISO 6432, VDMA 24562, ISO 21287 i DIN

Zawory Festo to profesjonalne rozdzielacze oraz zawory funkcyjne do sterowania ruchem napędów pneumatycznych.

Wyspy zaworowe Festo są zaawansowanymi systemami sterowania łączącymi w jednym urządzeniu część pneumatyczną (zawory rozdzielające Festo) oraz elektroniczną bądź elektryczną część sterującą.

Wyspy zaworowe Festo to najbardziej skomplikowane moduły sterujące stosowane w układach pneumatycznych do sterowania napędami pneumatycznymi Festo.

Wyspy zaworowe Festo używane są do sterowania w procesach technologicznych i produkcyjnych dzięki urządzeniom peryferyjnym (m.in. interfejsy wejściowe i wyjściowe, dekodery sygnału itp.)

Silniki i sterowniki Festo to urządzenia wykorzystywane do napędzania i sterowania napędów elektromechanicznych Festo i służą do przeniesienia momentu obrotowego (przy pomocy m.in. przekładni) na ruch roboczy elementu wykonawczego. 

Czujniki Festo to niezbędne wyposażenie układu automatyki pozwalające na pracę maszyn i urządzeń i służące do kontroli np. położenia tłoka siłownika pneumatycznego oraz do pomiaru wielkości fizycznych i parametrów procesów produkcyjnych i technologicznych.

Zadaniem czujników Festo jest podawanie do układów sterowania sygnałów wejściowych informujących np. o obecności obiektu (jego wykrycie) lub o osiągnięciu określonej wartości wielkości fizycznej: ciśnienia, natężenia przepływu, temperatury itp.

Systemy wizyjne Festo to przemysłowe kamery wraz z urządzeniami dodatkowymi wykorzystywane w układach automatyki oraz na liniach produkcyjnych i technologicznych do kontroli, detekcji, pomiaru, rozpoznawania i identyfikowania cech obiektów, kontroli jakości oraz do odczytywania informacji z kodów kreskowych i matrycowych.

Elementy przygotowania sprężonego powietrza (FRL) Festo są wymagane dla właściwej pracy elementów pneumatyki i służą do zapewnienia odpowiedniej jakości sprężonego powietrza.

Elementy przygotowania sprężonego powietrza Festo mogą być stosowane jako pojedyncze elementy (filtry, reduktory ciśnienia, reduktory ciśnienia proporcjonalne, smarownice, zespoły filtrująco-redukcyjne) lub jako kompletne stacje lub bloki przygotowania powietrza wyposażone np. w zawory powolnego startu, elektrozawory odcinające, czujniki ciśnienia itp.

W grupie elementów przygotowania sprężonego powietrza Festo znajdują się także zawory soft-start, zawory załączające, przekaźniki ciśnienia i rozgałęźniki rozszerzające funkcjonalność stacji przygotowania powietrza.

Do napędów pneumatycznych Festo dostępny jest pełen zakres elementów służących do mocowania oraz niezbędny osprzęt, w tym czujniki położenia tłoka.

Obszarem stosowania napędów pneumatycznych Festo są maszyny i urządzenia oraz procesy technologiczne i produkcyjne w których występują przemieszczenia liniowe lub kątowe.

W napędach pneumatycznych Festo zastosowano bardzo trwałe uszczelnienia pozwalające na ich pracę przy zasilaniu suchym filtrowanym powietrzem w szerokim zakresie temperatur.

Do pracy w środowiskach agresywnych i powodujących korozję stosowane są napędy pneumatyczne Festo ze stali nierdzewnej.

Serwo-pneumatyczne systemy pozycjonowania Festo to elementy wykonawcze stosowane w układach automatyki przemysłowej do precyzyjnego pozycjonowania (zatrzymywania) elementów ruchomych maszyn.

W oparciu o systemy serwo-pneumatyczne Festo budowane są zaawansowane układy napędowe sterowane z użyciem sterowników pozycjonujących Festo

Napędy elektromechaniczne Festo to elementy automatyki przemysłowej  w których obroty silnika elektrycznego zamieniane są na ruch roboczy (liniowy lub kątowy) napędu i są używane w układach napędowych maszyn i urządzeń. 

Napędy elektromechaniczne Festo stosowane są w aplikacjach, w których nie można stosować napędów pneumatycznych lub występują bardzo duże prędkości przemieszczeń (np. w manipulatorach przemysłowych i w robotyce).

Do sterowania napędami elektromechanicznymi Festo wykorzystuje się sterowniki Festo zobacz.

Chwytaki Festo wykorzystuje się do pewnego i bezpiecznego chwytania i manipulowania przedmiotami w zrobotyzowanych i zautomatyzowanych liniach produkcyjnych lub w manipulatorach przemysłowych.

Szczęki chwytaków Festo umożliwiają przenoszenie elementów o skomplikowanych kształtach, wykonanych z różnych materiałów z dużymi prędkościami przemieszczeń.

Systemy handlingowe Festo wykorzystuje się do budowy manipulatorów przemysłowych pracujących w procesach produkcyjnych lub technologicznych

W grupie technika próżniowa Festo znajdują się produkty do wytwarzania i przesyłania próżni (podciśnienia) oraz przyssawki stosowane np. w układach chwytających manipulatorów lub robotów przemysłowych. 

Technika przyłączeniowa Festo to złączki wtykowe i skręcane do przewodów pneumatycznych, elementy gwintowane, szybkozłączki i króćce, przewody pneumatyczne z poliuretanu, poliamidu, teflonu, oraz osprzęt niezbędny do budowy i montażu instalacji i układów zasilających w sprężone powietrza. 

Technika połączeń elektrycznych Festo to elementy wykorzystywane do montażu instalacji elektrycznych oraz do zasilania elektrycznego elementów w układach automatyki przemysłowej (kable i przewody zasilające, przewody sterujące, wtyki D-sub, enkodery itp).

Sterowniki i oprogramowanie Festo stosuje się do sterowania pracą elementów pneumatyki, wysp zaworowych, silników i napędów elektrycznych lub innych urządzeń.

  • FAQ Festo

    • Czy dostępne są produkty Festo wycofane z asortymentu?

      Niektóre takie produkty są dostępne w naszym magazynie. W przypadku braku dostępności przekazujemy informację jakie są nowe zamienniki Festo dla starszych produktów oraz jakie są ewentualne różnice w stosunku do starszych modeli.

    • Jaki jest orientacyjny czas dostawy elementów Festo?

      Jest to sprawa indywidualna dla konkretnego produktu. W naszym magazynie znajduje się bardzo duża ilość elementów Festo, które dostępne są w ciągu 3-4 dni. Informacji o dostępności i czasie dostawy potrzebnego udzielają nasi pracownicy Działu Handlowego.

    • Czy dostępne są części zamienne i elementy do naprawy elementów Festo?

      Nie wszystkie elementy Festo mogą być samodzielnie naprawiane, gdyż nie są dostępne niektóre elementy zamienne lub niektóre grupy wyrobów nie są już produkowane. W przypadku potrzeby zakupu części zamiennych prosimy o kontakt w celu sprawdzenia dostępności części zamiennych dla konkretnego produktu

    • Czy firma Festo oferuje rozwiązania dedykowane konkretnym branżom przemysłowym?

      Elementy pneumatyki Festo mogą być stosowane nie tylko w standardowych warunkach pracy (chodzi np. o temperaturę, warunki otoczenia, ciśnienie pracy itp) ale także w szczególnych zastosowaniach występujących w wybranych branżach przemysłu.

      Do takich zastosowań przewidziane są odpowiednie wersje produktów (np. siłowniki z dodatkowym zgarniaczem, siłowniki do pracy w wysokich temperaturach, rozwiązania ATEX i Ex dla zaworów rozdzielających itp). Dodatkowo Festo produkuje grupy elementów specjalnie przeznaczone np. dla Automotive, przemysłu spożywczego, dla produkcji elektroniki czy zastosowań sterylnych.

    • W jaki sposób zidentyfikować produkt Festo?

      Wszystkie produkty Festo posiadają tabliczki znamionowe, zawierające np.:
      - schemat elementu,
      - kod elementu alfanumeryczny, czyli np. siłowniki DSNU-50-100-PPV-A, zawierający zakodowane informacje o produkcie,
      - kod zamówieniowy cyfrowy: 196044 (dla siłownika z przykładu powyżej).
      Podane kody pozwalają na pełną identyfikację produktu Festo.

    • W jakim celu stosowane są konfiguratory produktów Festo?

      Konfiguratory produktów Festo są wygodnym narzędziem do doboru zarówno prostszych elementów (np. siłowników pneumatycznych) jak i bardzo skomplikowanych (wyspy zaworowe, systemy handlingowe, stacje przygotowania powietrza itp). Dzięki konfiguratorom możliwe jest zidentyfikowanie złożonych wyrobów, których kody są podawane na tabliczce znamionowej. 

    • Czy oferujecie wsparcie techniczne przy doborze elementów Festo?

      Prowadzimy doradztwo techniczne związane z produktami Festo. Prosimy o kontakt z naszymi Inżynierami Sprzedaży.

    • Czy firma Festo posiada oprogramowanie do wspomagania projektowania układów pneumatycznych?

      Festo oferuje programy do symulowania działania układów pneumatycznych oraz do ich projektowania. Program FluidSIM jest oferowany przez Festo Didactic i dzięki niemu można zaprojektować układy sterowane pneumatycznie i elektrycznie.