AIRCOM System

AIRCOM System Strefa marki

Instalacje pneumatyczne aluminiowe Aircom System to modułowy, kompleksowy i elastyczny system do budowy instalacji sprężonego powietrza, próżni, wody, płynów i innych mediów gazowych. Znajduje zastosowanie  w halach przemysłowych i w niewielkich warsztatach. Poznaj nasze realizacje. Robimy instalacje pneumatyczne od projektu po dokumentację - sprawdź pełen zakres usług.

Czytaj więcej

System instalacji pneumatycznych Aircom oparty jest o precyzyjne i estetycznie wyglądające rury aluminiowe z trwałym pokryciem o średnicach od D20 do D110 mm. Elementy modułowego systemu Aircom służą także do wykonywania instalacji do wysokich przepływów w oparciu o rury o średnicy D 168,3 mm (6”). 

Rury aluminiowe do sprężonego powietrza

Zastosowanie rur aluminiowych eliminuje wady tradycyjnych instalacji wykonywanych z tradycyjnych materiałów takie jak: 

 • duża masa i możliwość korozji rur stalowych co może powodować dostawanie się zanieczyszczeń do przesyłanego medium roboczego, 
 • odkształcanie się instalacji tworzywowych pod wpływem temperatury,
 • brak lub ograniczona możliwość rozbudowy,
 • konieczność stosowania specjalistycznych narzędzi do montażu

Niewielka masa i łatwość wykonywania połączeń (na zasadzie ręcznego skręcania elementów) pozwala na samodzielne wykonywanie instalacji pneumatycznych i innych mediów roboczych w systemie Aircom.
Do łączenia rur aluminiowych i tworzenia kompletnych instalacji Aircom System stosowane są dwa rodzaje elementów połączeniowych:

 • elementy i kształtki wykonane z aluminium serii Quick Line
 • elementy i akcesoria wykonane z polimeru PA6 serii Quick Line (dla rur aluminiowych o średnicach od D16 mm do D63 mm).

System Quick Line cechuje bardzo prosty i szybki montaż niewymagający specjalistycznych narzędzi. Instalacje systemu Aircom dzięki stosowaniu rur aluminiowych zapewniają bardzo dobre i stałe parametry jakościowe sprężonego powietrza od sprężarki do punktów końcowych. Doskonałe parametry przepływowe oraz niskie opory przepływu zapewnia bardzo gładka (o minimalnej chropowatości) wewnętrzna powierzchnia rur. Wykonane w systemie Aircom instalacje pneumatyczne odznacza wysoka wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowania UV, co znacznie obniża koszty ich konserwacji i obsługi.

Instalacje pneumatyczne aluminiowe Aircom System - najważniejsze informacje:

 • Instalacje w systemie Aircom to idealne rozwiązania do budowy profesjonalnych instalacji do transportu i przesyłania mediów roboczych w zakładach przemysłowych i warsztatach (np. do podłączania narzędzi pneumatycznych, pistoletów pneumatycznych, malarskich itp.) we wszystkich gałęziach przemysłu.
 • Bardzo szeroka oferta elementów złącznych i połączeniowych (m.in. złącza proste, kolana 45 ° i 90°, odejścia , trójniki) oraz elementów do montażu naściennego pozwala na tworzenie i rozbudowę dowolnych pod względem kształtu i konfiguracji instalacji mediów roboczych.
 • Mała masa i prosty montaż instalacji Aircom System sprawia, że instalacja pneumatyczna może być wykonane samodzielnie.
 • Niewielka masa rur i kształtek pozwala na mocowanie elementów do ścian o małej wytrzymałość i wykonanych z lekkich materiałów.
 • Różne kolory rur aluminiowych (niebieski, szary, zielony) pozwalają identyfikować instalacje przesyłające różne media robocze.
 • Do prawidłowego cięcia i przygotowania rur aluminiowych zalecamy stosowanie dedykowanych obcinaków i gratowników.
 • Do montażu rur aluminiowych w kształtkach i złączkach zaleca się stosowanie specjalnego środka smarującego (lubrykanta Aircom System) ułatwiającego połączenie i gwarantującego prawidłowe ułożenie się uszczelki.
 • Do podłączania odejść pionowych w systemie instalacji Aircom należy stosować specjalne wiertła do odejść.
 • W ofercie elementów Systemu Aircom znajdują się także dedykowane elementy sterujące takie jak zawory kulowe i przepustnice z przyłączami gwintowanymi oraz złączami dostosowanymi do montowania rur aluminiowych.
 • Zawory kulowe mogą być wykonywane z wytrzymałego mechanicznie i chemicznie tworzywa sztucznego w tzw. wersji HIP (High Impact Polymer) typu Classic Line and Freeze Line montowane w technologii klejenia na zimno.
 • Oferujemy pełny zakres narzędzi pomocniczych i akcesoriów potrzebnych do wykonania instalacji w systemie Aircom.
 • Oferujemy również projektowanie, montaż i odbiór instalacji wykonywanych w systemie Aircom.

Instalacja pneumatyczna w warsztacie, w hali produkcyjnej, w serwisie

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu? Zobacz fragment naszego wideoporadnika o instalacjach pneumatycznych, w którym Paweł Oskroba z Air-Com Pneumatyka-Automatyka omawia najważniejsze atrybuty instalacji pneumatycznej z rur aluminiowych.

Zobacz kluczowe komponenty w instalacji pneumatycznej: