Katalog produktów firmy znajdują się także grupy wyrobów i rozwiązań dedykowanych do konkretnych branży przemysłowych, takich jak m.in.:
- przemysł motoryzacyjny,
- przemysł spożywczy,
- przemysł farmaceutyczny,
- przemysł opakowań i papierniczy,
- energetyka i przemysł paliwowy,
- przemysł drzewny.
Firma posiada w swojej ofercie specjalne elementy pneumatyki i mechatroniki zaprojektowane do stosowania w nietypowych i specyficznych rozwiązaniach.
Wiele produktów Festo dostępnych jest z naszego magazynu, co gwarantuje krótkie terminy realizacji zamówień.
Festo - co warto wiedzieć?
Napędy pneumatyczne Festo to najwyższej jakości grupa elementów wykonawczych o średnicach od 8 mm do 320 mm w których energia sprężonego powietrza zamieniana jest na siłę lub moment obrotowy. Dzielą się na następujące podstawowe grupy:
- siłowniki tłoczyskowe dwustronnego i jednostronnego działania
- siłowniki wahadłowe i obrotowe,
- siłowniki beztłoczyskowe.
- napędy liniowe.
Siłowniki pneumatyczne Festo są produkowane zgodnie z międzynarodowymi normami wymiarowymi:
- ISO 15552,
- ISO 6432,
- VDMA 24562,
- ISO 21287,
- DIN
Do napędów pneumatycznych Festo dostępny jest pełen zakres elementów służących do mocowania oraz niezbędny osprzęt, w tym czujniki położenia tłoka. Obszarem stosowania napędów pneumatycznych są maszyny i urządzenia oraz procesy technologiczne i produkcyjne w których występują przemieszczenia liniowe lub kątowe. W napędach pneumatycznych firmy zastosowano bardzo trwałe uszczelnienia pozwalające na ich pracę przy zasilaniu suchym filtrowanym powietrzem w szerokim zakresie temperatur. Do pracy w środowiskach agresywnych i powodujących korozję stosowane są napędy pneumatyczne ze stali nierdzewnej. serwo-pneumatyczne systemy pozycjonowania.
Serwopneumatyczne systemy pozycjonowania Festo są zaawansowanymi elementami wykonawczymi stosowanymi w pneumatycznych układach automatyki przemysłowej do precyzyjnego pozycjonowania (zatrzymywania) elementów ruchomych maszyn. W oparciu o nie budowane są zaawansowane układy napędowe sterowane z użyciem sterowników pozycjonujących Festo (zobacz produkty).
Napędy elektromechaniczne Festo to nowoczesne elementy automatyki przemysłowej napędzane silnikami elektrycznymi w których obroty silnika elektrycznego zamieniane są na ruch roboczy (liniowy lub kątowy) napędu i są używane w układach napędowych maszyn i urządzeń. Stosowane są w aplikacjach, w których nie można stosować napędów pneumatycznych lub występują bardzo duże prędkości przemieszczeń (np. w manipulatorach przemysłowych i w robotyce). Do sterowania tymi napędami wykorzystuje się sterowniki Festo (zobacz kategorię produktów).
Silniki i sterowniki Festo to urządzenia wykorzystywane do napędzania i sterowania napędów elektromechanicznych Festo i służą do przeniesienia momentu obrotowego (przy pomocy m.in. przekładni) na ruch roboczy elementu wykonawczego.
Chwytaki Festo wykorzystuje się do pewnego i bezpiecznego chwytania i manipulowania przedmiotami w zrobotyzowanych i zautomatyzowanych liniach produkcyjnych lub w manipulatorach przemysłowych. Budowa szczęk chwytaków umożliwia przenoszenie elementów o skomplikowanych kształtach, wykonanych z różnych materiałów z dużymi prędkościami przemieszczeń.
Systemy handlingowe Festo wykorzystuje się do budowy manipulatorów przemysłowych pracujących w procesach produkcyjnych lub technologicznych
W grupie technika próżniowa Festo znajdują się produkty do wytwarzania i przesyłania próżni (podciśnienia) oraz przyssawki stosowane np. w układach chwytających manipulatorów lub robotów przemysłowych.
Zawory Festo to profesjonalne rozdzielacze oraz zawory funkcyjne do sterowania ruchem napędów pneumatycznych oraz prędkością przemieszczania się ich elementów ruchomych (tłoczyska, suwaka, wału).
Wyspy zaworowe są zaawansowanymi systemami sterowania łączącymi w jednym urządzeniu część pneumatyczną (zawory rozdzielające Festo - zobacz kategorię produktów) oraz elektroniczną bądź elektryczną część sterującą. To najbardziej skomplikowane moduły sterujące stosowane w układach pneumatycznych do sterowania napędami pneumatycznymi Festo (zobacz kategorię produktów), Używane są do sterowania w procesach technologicznych i produkcyjnych dzięki urządzeniom peryferyjnym (m.in. interfejsy wejściowe i wyjściowe, dekodery sygnału itp.)
Czujniki Festo to niezbędne wyposażenie układu automatyki pozwalające na pracę maszyn i urządzeń i służące do kontroli np. położenia tłoka siłownika pneumatycznego oraz do pomiaru wielkości fizycznych i parametrów procesów produkcyjnych i technologicznych. Ich zadaniem jest podawanie do układów sterowania sygnałów wejściowych informujących np. o obecności obiektu (jego wykrycie) lub o osiągnięciu określonej wartości wielkości fizycznej: ciśnienia, natężenia przepływu, temperatury itp.
Systemy wizyjne Festo to przemysłowe kamery wraz z urządzeniami dodatkowymi wykorzystywane w układach automatyki przemysłowej oraz na liniach produkcyjnych i technologicznych do kontroli, detekcji, pomiaru, rozpoznawania i identyfikowania cech obiektów, kontroli jakości oraz do odczytywania informacji z kodów kreskowych i matrycowych.
Elementy przygotowania sprężonego powietrza są wymagane dla właściwej pracy urządzeń i elementów pneumatycznych i służą do zapewnienia odpowiedniej jakości sprężonego powietrza. Dostępne są jako pojedyncze elementy (filtry, reduktory ciśnienia, reduktory ciśnienia proporcjonalne, smarownice, zespoły filtrująco-redukcyjne) lub zmontowane w tzw. stacje lub bloki przygotowania powietrza. W tej grupie znajdują się także zawory soft-start, zawory załączające, przekaźniki ciśnienia i rozgałęźniki rozszerzające funkcjonalność stacji przygotowania powietrza.
Pneumatyczna technika przyłączeniowa to grupa elementów złącznych, przewodów i innych akcesoriów niezbędnych do budowy i montażu pneumatycznych instalacji i układów zasilających w sprężone powietrza.
Technika połączeń elektrycznych wykorzystywana jest do budowy i montażu instalacji elektrycznych oraz do zasilania elektrycznego elementów w układach automatyki przemysłowej.
Sterowniki i oprogramowanie w pneumatycznych układach sterujących stosuje się do sterowania pracą elementów pneumatyki, wysp zaworowych (zobacz produkty), silników (zobacz produkty), napędów elektrycznych (zobacz produkty) lub innych urządzeń.
Zobacz także: